Muzeum Czynu Zbrojnego w Lipcach Reymontowskich

Posted by

Lipce Reymontowskie leżą w województwie łódzkim, na zachód od Skierniewic. Miejscowość wcześniej nazywała się Lipce, drugi człon – Reymontowskie wprowadzono 17 grudnia 1983. W miejscowości oprócz wielu pamiątek po Władysławie Reymoncie takich jak jego dom, czy muzeum poświęconemu jego twórczości znajdziemy też niewielkie muzeum Czynu Zbrojnego.

Muzeum mieści się w centrum wsi i powstało w 1988 roku z prywatnych zbiorów. Dziś piecze nad nim sprawuje Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Lipcach Reymontowskich, oraz założyciel płk Jerzy Murgrabia. Placówka gromadzi wszelkie pamiątki po walkach toczonych na ziemi Skierniewickiej. Najstarsze eksponaty pochodzą z okresu powstania styczniowego a najmłodsze to wyposażenie Ludowego Wojska Polskiego.

Do niedawna ekspozycję drobnych pamiątek urządzona była w trzech salach starej wiejskiej chaty, natomiast duże eksponaty możemy oglądać na zewnątrz, gdzie zorganizowano wystawę plenerową. Od września 2018 roku muzeum działa już w nowym obiekcie, który na sąsiedniej działce wybudował założyciel muzeum, płk Jerzy Murgrabia. Do nowego pawilonu przeniesiono zbiory ze starej chaty i przewidziano też miejsce na kolejne nowe pamiątki.

Muzeum czynne jest przez cały rok, a wystawę plenerową możemy obejrzeć bez przeszkód o każdej porze dnia. Natomiast jeżeli chcemy zobaczyć ekspozycję wewnątrz pawilonu, to na zwiedzanie musimy się umówić z Panem Jerzym Murgrabią telefonicznie – 604 623 891

GPS: 51.89914, 19.94208

Nawiguj: https://goo.gl/maps/f2U7429ubcq

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply