Muzeum Geologiczne we Wrocławiu

Posted by

Współrzędne GPS:
51.11629367887053, 17.02986054257362
Kraj / województwo:
Polska / Dolnośląskie
Opis atrakcji:

Wrocławskie muzeum geologiczne jest kontynuatorem działalności założonego w roku 1812 Gabinetu Mineralogicznego i działającego w latach 1897-1945 Do 1855 kolekcja stała Gabinetu była skromna ilościowo i jakościowo, gdyż większość zbiorów należała do kolejnych dyrektorów, którzy zabierali je wraz z odejściem ze stanowiska. Dopiero kolejny dyrektor Ferdinand Roemer rozbudował znacząco własne zbiory Gabinetu, doprowadził też do przeniesienia w 1866 całej katedry wraz Gabinetem z dotychczasowej siedziby w gmachu obecnej Katedry Biologii Człowieka do wybudowanego z jego inicjatywy gmachu obecnego Instytutu Farmacji Akademii Medycznej projektu Milczewskiego. Tam urządzono m.in. Muzeum Mineralogiczne, które wbrew nazwie, prezentowało nie tylko minerały, ale również typy skał oraz skamieniałości, przy czym przeważała część paleontologiczna. W 1897 rozdzielono muzeum na oddzielne muzea: geologiczno-paleontologiczne i mineralogiczne.

Zbiory gromadzone przez ponad 130 lat zostały na krótko przed oblężeniem Wrocławia w znacznej części wywiezione z miasta i ukryte w kościołach w Świerzawie i Strzegomiu. Po roku 1945 udało się odzyskać około jedną trzecią z nich.

Odzyskane zbiory były przechowywane w mieszczącym się od roku 1949 przy ul. Cybulskiego Instytucie Nauk Geologicznych, jednocześnie dzięki pracownikom instytutu, prywatnym darczyńcom i innym instytucjom zgromadzona kolekcja skał i minerałów stale się powiększała. w latach 1972-1975 dzięki inicjatywie prof. Henryka Teisseyre'a wygospodarowano w budynku instytutu miejsce pod przyszłe muzeum. Choć decyzja o utworzeniu placówki formalnie zapadła w czerwcu 1981, to sale ze zbiorami były udostępnione już w roku 1977. W roku 1985 muzeum otrzymało imię swojego twórcy.

Muzeum jest otwarte od poniedziałku do soboty. Prowadzi także lekcje muzealne, warsztaty oraz wystawy czasowe.

Źródło: Wikipedia

Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply