Muzeum Kolejnictwa w Czeremsze

Posted by

Czeremcha, to miasteczko na Podlasiu z tradycjami kolejnictwa. Historia kolejnictwa na tym terenie sięga wiele, wiele lat wstecz. W roku 1873 została otwarta linia kolejowa Kowel- Brześć Litewski – Czeremcha – Bielsk Podlaski – Białystok – Grajewo, a w roku 1906 pojechał pierwszy pociąg na trasie Siedlce – Czeremcha – Hajnówka – Wołkowysk. Właśnie rok 1906 przyjęto jako datę utworzenia węzła kolejowego w Czeremsze.

W 2017 roku powstał pomysł i ruszyły prace przy organizacji niewielkiego Muzeum Kolejnictwa. Inicjatorem całej akcji jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przyjazny Transport w Czeremsze, wspierane przez mieszkańców i władze samorządowe. Muzeum nie powali na kolana miłośników kolejnictwa, ale dla dzieciaków będzie to na pewno atrakcja. Kolekcja pojazdów i infrastruktury kolejowej jest skromna, ale będąc w pobliżu warto się tu zatrzymać na chwilę.

Głównym i najciekawszym obiektem jest tu parowóz TP 4, do którego można też wejść i zajrzeć do wielkiego kotła. Jest też kilka wagonów i innych urządzeń kolejowych. Jak my byliśmy w tym miejscu wstęp był bezpłatny i po terenie muzeum, a raczej skansenu chodziliśmy samodzielnie. Nie było tu żadnej obsługi a brama do obiektu była otwarta.

GPS: 52.51351, 23.35234

Nawiguj: https://goo.gl/maps/Ff3CiABE9us4hos29

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply