Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie

Posted by

Stefan Żeromski na stałe wpisał się w miejscowość uzdrowiskową jaką jest Nałęczów w województwie Lubelskim. Pamiątką po nim jest dziś jego dom w stylu zakopiańskim, zaprojektowany przez Jana Koszczyc-Witkiewicza, którego budowa ruszyła w 1905 roku. Budowla jest konstrukcji wieńcowej z gankiem i dachem krytym gontem, osadzona na kamiennej podmurówce.

Żeromski w Nałęczowie pojawił się w 1891 roku i zaczął tu pracę jako guwerner, poznał wtedy Oktawię z Radziwiłłowiczów Rodkiewiczową, z którą wziął ślub w 1892 r. Początkowo mieszkali u ojca małżonki i dopiero po otrzymaniu honorarium za „Popioły” mógł wybudować własny dom.

Po śmierci pisarza, Oktawia Żeromska w ich dawnym domu utworzyła muzeum poświęcone Żeromskiemu, miało to miejsce w 1928 roku. Dwa tygodnie po otwarciu Oktawia również zmarła, ale dzięki niej możemy dziś w muzeum podziwiać oryginalne wyposażenie ich domu, oraz całą masę pamiątek i bibelotów po pisarzu. Za domem w ogrodzie znajduje się Mauzoleum Adama Żeromskiego, syna Oktawii i Stefana.

GPS: 51.28958, 22.21046

Nawiguj: https://goo.gl/maps/Gqo5gsJgexRhrbmH7

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply