Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Posted by

Skansen został założony 1971 roku. Na terenie obejmującym 60,5 ha na styku rzek Sierpienicy i Skrwy, zgromadzono ponad 80 obiektów małej i dużej architektury. W skład ekspozycji wchodzi: 11 zagród chłopskich z przełomu XIX i XX wieku, zrekonstruowany dworek szlachecki, XVIII-wieczny kościół drewniany z miejscowości Drążdżewo, drewniany wiatrak reprezentujący najstarszy i najpopularniejszy na terenach Europy typ młynów wiatrowych koźlak, wystawy stałe w Galerii rzeźby ludowej i Powozowni. Układ przestrzenny zrekonstruowanej na terenie skansenu wsi rzędowej nawiązuje do najczęściej występującego na ziemiach polskich typu osad rolniczych. Sierpecki skansen ulega ciągłej rozbudowie, niebawem zwiedzający będą mieli okazję podziwiać kolejny rodzaj wsi – wieś przydrożną, w skład której wejdzie 38 obiektów, m.in. karczma, kuźnia, budynki plebańskie i kilka zagród. Niewątpliwie najbardziej urokliwy i zadbany skansen, w którym byłem. Żywy skansen, w którym cały czas się coś dzieje: niedziela palmowa, siew zboża, potem żniwa i wykopki to tylko przykłady corocznych wydarzeń. Szczególnie polecam wiosną.

GPS: 52.86287, 19.63216

Nawiguj: https://goo.gl/maps/zQr6eR6Skaz2rsMf8

dodał: Krzysztof Skaryszewski

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply