Najpiękniejsza trasa kolejowa Karpat

Posted by

Mało kto zdaje sobie sprawę, że najpiękniejsza trasa Karpat znajduje się tuż przy polskiej granicy, na terenie ukraińskiej części Bieszczadów. Odcinek liczy sobie tylko 18 km, ale przebiega przez 6 tuneli i 27 wiaduktów. Linia kolejowa Użhorod – Lwów została wybudowana przez cesarza Franciszka Józefa w 1905 roku i pokonuje Przełęcz Użocką, osiągając w najwyższym miejscu wysokość 853 m n.p.m. Różnica wzniesień na trasie pociągu wynosi 370 m. Malowniczy odcinek znajduje się pomiędzy stacją w Siankach i Wołosiance, pociąg pnie się tu do góry, a potem zjeżdża w dół licznymi serpentynami. Mijane tunele i wiadukty pilnowane są przez uzbrojonych strażników, gdyż na Ukrainie nadal są obiektami strategicznymi. My tą trasę pokonywaliśmy w latach, kiedy rygor był jeszcze większy, podczas próby robienia zdjęć na trasie chciano nam zarekwirować aparaty fotograficzne, więc nie udało nam się zrobić wielu zdjęć. Fotografie nie grzeszą jakością, bo były robione jednym z pierwszych aparatów cyfrowych jeszcze na dyskietki komputerowe. Teraz trasa jest już traktowana jako atrakcja turystyczna i można ją fotografować do woli. Z Sianek pociąg wyjeżdża o godz. 3.40, 4.30, 14.10 i 16.40. Powrót z Wołosianki o 11.05, 12.52, 20.16 i 22.45. Jednak przed wyjazdem warto sprawdzić rozkład, gdyż pochodzi z 2017 roku i trzeba pamiętać o różnicy czasu, na Ukrainie jest godzina do przodu.

GPS:

  • 49.00826, 22.89273

Nawiguj: https://goo.gl/maps/rseA1qUu5fT2

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply