Nationalpark-Zentrum Königsstuhl

Posted by
No votes yet.
Please wait...

Największą atrakcją niemieckiej wyspy Rugia jest oczywiście Park Narodowy Jasmund ze swoimi białymi, kredowymi klifami. Miejsce to jest już opisane na naszej stronie – https://grupabiwakowa.pl/park-narodowy-jasmund/, ale w tym wpisie skupimy się na innej atrakcji tego miejsca, a mianowicie na Centrum Königsstuhl. Jest to obiekt edukacyjny, który oferuje interaktywną wycieczkę przez dzieje ziemi. Jego historia sięga XIX wieku, kiedy zaczął się tu wzmożony ruch turystyczny i powstało zapotrzebowanie na jakieś udogodnienia dla zwiedzających. I tak w 1835 roku wybudowano tu piękną drewnianą karczmę w stylu szwajcarskim, która po jakimś czasie uległa zniszczeniu w wyniku pożaru. Zastąpił ją w 1893 roku budynek wymurowany z kamienia, który przetrwał już do naszych czasów i służył aż do II wojny światowej jako karczma i poczta. W czasie wojny został przerobiony na szpital wojskowy, a po kapitulacji Niemiec budynek i pobliski teren przejęła Armia Czerwona. Następnie powstała tu placówka graniczna NRD i budynek służył jako koszary. Dopiero po upadku Muru Berlińskiego utworzono tu Park Narodowy, a dawne koszary w 2000 roku, zaczęto przerabiać i rozbudowywać na potrzeby turystów. I tak organizacja WWF Niemcy, Meklemburgia-Pomorze Przednie i miasto Sassnitz założyły firmę Stubnitzhaus Sassnitz GmbH, która to w marcu 2004 roku otworzyła Centrum Parku Narodowego Königsstuhl. Największą zewnętrzną atrakcją Centrum jest platforma widokowa Königsstuhl, z której możemy podziwiać białe klify. Natomiast wnętrza kryją wystawę interaktywną, kino, kawiarnię oraz punkt informacji turystyczne z pamiątkami. Zwiedzanie wystawy odbywa się z przewodnikiem audio i mamy do wyboru kilka opowieści: romantyczną, przygodową, oraz dla dzieci. Podczas zwiedzania przechodzimy przez różne epoki i miejsca: czas blokady, kreda i morze, zlodowacenie, Morze Bałtyckie, plaże i klify, świat podziemny, łąki, wodny śródlądowe, lasy, siły żywiołów, cykl życia i pory roku. Spokojne przejście multimedialnej wystawy zajmuje około godziny i przyznam, że jest to atrakcja bardziej dla dzieci, choć i dorośli też nie będą tu się nudzić. Jeżeli jednak nie interesują was tego typu atrakcje, a chcecie podziwiać tylko piękno przyrody, to chyba lepiej zaoszczędzić 8,5 Euro, bo tyle kosztuje bilet do Centrum i klify podziwiać z ogólnodostępnego szlaku wzdłuż brzegu, tym bardziej, że klify z niego ładniej widać, niż ze wspomnianego punktu widokowego na terenie Centrum.

GPS:

  • 54.57315, 13.65965

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Leave a Reply