Nesebyr – mury miejskie

Posted by

Współrzędne GPS:
42.658807, 27.730554
Kraj / województwo:
Bułgaria / Obwód Burgas
Opis atrakcji:
W ciągu stuleci istnienia miasta wielokrotnie budowano mury obronne i obiekty, przez co półwysep był niedostępny. Pierwsi osadnicy na półwyspie - Trakowie, zaczęli umacniać swoją osadę w VIII wieku p.n.e. Na północno-zachodnim wybrzeżu odkryto ówczesny mur forteczny wraz z bramą. Zbudowany jest z kamieni i mułu i zachowany na wysokości około 2 metrów.

Podczas kolonizacji pod koniec VI wieku p.n.e. greccy osadnicy nie od razu zbudowali nowy system fortyfikacji. Zaczęli to dopiero pod koniec V i na początku IV wieku p.n.e., ponieważ niektóre części murów twierdzy zostały zbudowane w III wieku p.n.e. Wnętrze murów twierdzy jest pełne kamieni i ziemi. Przebadano przebieg greckiego muru obronnego w zachodniej części miasta - w niektórych miejscach pokrywa się on z późniejszym bizantyjskim murem obronnym.

Podczas podboju Nesebyru przez Rzymian fortyfikacje pozostały prawie nienaruszone i były używane przez kolejne stulecia. Po rozpadzie Cesarstwa Rzymskiego władcy Bizancjum podjęli czynne prace budowlane iw połowie V w. Zbudowano w Nesebyrze nowe mury fortecy, zbudowane w „opus mixtum” - naprzemiennych pasach z kamieni i cegieł. Najlepiej zachowany jest mur obronny otaczający bramę miejską. Po upadku Nesebyru pod panowaniem tureckim w 1453 roku system fortyfikacji stracił swoje dawne znaczenie i pozostawiony bez opieki stopniowo upadł.

Zobacz na pełnej mapie Nesebyr – mury miejskie

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply