Neum

Posted by

Neum, to jedyne miasto w Bośni Hercegowinie z dostępem do Morza Adriatyckiego. Dostęp do miasta od części kontynentalnej BiH utrudniają wysokie łańcuchy górskie, przez które prowadzi tu tylko jedna wąska i kręta droga. Trasa choć malownicza jest dosyć męcząca i niewygodna, toteż większość turystów do Neum jedzie przez terytorium Chorwacji. W ostatnich latach ruszyła budowa nowej drogi przez góry, która powinna ułatwić komunikację z tym miastem, bez konieczności przekraczania granic.

Miasto choć stare, bo początki powstania określa się na 1699 roku, nie może pochwalić się zabytkami. Jest to typowy kurort z hotelami, pensjonatami i restauracjami. Ceny tu są niższe niż w sąsiednich chorwackich nadmorskich miastach, lecz w sezonie letnim panuje tu duży tłok. Neum nie ma też portu z prawdziwego zdarzenia, więc nie zwijają tu duże wycieczkowce.

Jeżeli nie zależy nam na plażowaniu i kąpielach, to warto tu przyjechać przed, lub po sezonie. Ceny wtedy są jeszcze niższe, w restauracje bardziej kameralne, a w mieście panuje spokój i cisza. Może to być dobre miejsce na wypady do chorwackiego Dubrownika, który nie jest najtańszym miastem. Będąc tu tranzytem, warto też uzupełnić tu paliwo, które jest tańsze niż w Chorwacji.

GPS: 42.924436, 17.611842

Nawiguj: https://goo.gl/maps/Pu86RtLdqL2ZKKPz8

Dodał: Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply