Nowe obostrzenia u naszych sąsiadów

Posted by

W ostatnich dniach sporo zmieniła się sytuacja z wyjazdem za granicę. Temat dotyczy naszych sąsiadów, co jest bardzo istotne, gdyż powoduje też komplikacje z wyjazdem do innych krajów.

Największe utrudnienia 2 listopada wprowadziła Słowacja. Od 1 października 2020 roku władze Republiki Słowackiej wprowadziły stan nadzwyczajny na terytorium całego kraju. Od 24 października 2020 roku na całym terytorium Republiki Słowackiej obowiązują ograniczenia swobody przemieszczania się, które dotyczą również turystów. Od 2 listopada do tego kraju można wjechać tylko z ważnym testem RT-PCR na COVID-19. Dotyczy to też tranzytu, więc lepiej nie wybierać Słowacji nawet na przejazd tranzytowy. Obowiązuje też zakaz opuszczania miejsca zamieszkania lub zakwaterowania bez ważnej przyczyny w godzinach od 1:00 do 5:00. Zakaz ten dotyczy również turystów.

W Czechach od 5 października zaczął obowiązywać stan wyjątkowy. Natomiast od 22 października na terytorium całego kraju swobodę przemieszczania się ograniczono do miejsc niezbędnych. Tranzyt, wjazd i wyjazd z Republiki Czeskiej nie podlega ograniczeniom, za wyjątkiem wyjazdów turystycznych do Czech, które nie są obecnie możliwe. Podróże tranzytowe z państw wysokiego ryzyka zachorowania bez dodatkowych obostrzeń możliwe są jedynie, gdy trwają do 12 godzin.

Podróżując do Niemiec trzeba się liczyć z obowiązkiem wykonania testu na obecność koronawirusa lub odbycia kwarantanny. Od 2 do 30 listopada hotele w Niemczech nie będą przyjmować turystów. Nie ma na razie jednoznacznych informacji czy można podróżować kamperem. Warto też wiedzieć, że szczegóły obostrzeń w życiu publicznym i wprowadzonych ograniczeń różnią się w zależności od kraju związkowego. Ponadto mogą się one różnić dodatkowo na poziomie lokalnym. Niektóre kraje związkowe wprowadziły ograniczenia we wszystkich podróżach na ich teren z krajowych obszarów podwyższonego ryzyka np. jednodniowa wycieczka turystyczna jest niemożliwa.

Materiał ten ma tylko cel informacyjny, abyście wiedzieli, że w ostatnich dniach wprowadzono wiele zmian u naszych sąsiadów. Warto więc planując podróż zagraniczną dokładnie sprawdzić jakie niespodzianki mogą nas spotkać u naszych sąsiadów. Pomimo, że żaden z tych krajów nie wprowadził odpraw granicznych, to lepiej stosować się do obostrzeń, gdyż kary za ich złamanie są bardzo dotkliwe.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply