Nowy Jork

Posted by

USA, New York

Zwiedzając Nowy Jork najlepiej zrobić to na piechotę. Można wtedy chłonąć atmosferę miasta, przycupnąć na ławeczce w jednym z wielu parków, wstąpić do kafejki…

Sam dojazd najekonomiczniej wychodzi mimo wszystko autem – jeśli jedziemy w kilka osób. Koszt parkingu całodziennego wyjdzie taniej niż bilety na kilka osób w dwie strony. Dojeżdżając należy ustawić omijanie płatnych dróg, by nie wjechać na płatne mosty.

My znaleźliśmy parking w okolicy Central Parku. Zostawiamy kluczyki w aucie, by obsługa mogła rotować pojazdy (bardzo mało miejsc parkingowych) i możemy udać się na zwiedzanie. Zapłaciliśmy 36 USD za około 10 godzin postoju.

Pieszo zwiedziliśmy centrum od Central Parku po Battery Park. Potem wróciliśmy metrem co samo w sobie jest ciekawym doświadczeniem. W samym metrze bardzo forąco, parno, stacje małe, klaustrofobiczne i i nie wszystkie składy mają klimatyzacje.

Drugiego dnia mieliśmy popłynąć na Liberty Island, więc zostawiliśmy auto w okolicach Battery Park – tam koszt za podobny czas wyniósł 46 USD.

Planując rejs na Liberty Island warto wcześniej przez internet zarezerwować bilety, gdyż kolejka w parku do kasy jest przeogromna – około 2 godzin czekania w pełnym słońcu, potem krótki rejs na wyspę i przy powrocie znowu kolejki około 35-45min. na prom.

Wejście do Statuy niemożliwe bez kilkutygodniowej wcześniejszej rezerwacji.

Lato nie jest najlepszą porą na zwiedzanie Nowego Jorku. Jest gorąco, tłoczno, parno, brudno i po prostu śmierdzi. Wszystko to wywołuje bardzo negatywne wrażenie (w porównaniu np do czystego i schludnego Chicago). Najlepszą porą na zwiedzanie jest wrzesień / październik.

GPS: 40.766667, -73.984167 (koordynaty na parking, gdzie zostawiliśmy auto)

Nawiguj: https://goo.gl/maps/Ee9fJTUSM9UjVWEk7

Dodał: Michał Es

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply