Od dziś możemy ruszyć w Europę, jak to wygląda w praktyce ?

Posted by

Już od dziś, czyli od 13 czerwca Polacy po powrocie do kraju nie będą musieli odbywać obowiązkowej kwarantanny. Również obywatele Unii Europejskiej będą mogli bez przeszkód wjeżdżać do Polski. Znosimy również wprowadzone w marcu tymczasowe kontrole graniczne na granicach wewnętrznych UE.

Jednak nie jest tak kolorowo jak by się mogło wydawać, gdyż nie wszystkie kraje się jeszcze otworzyły, a są i takie, które są już otwarte, ale na liście krajów mających swobodny dostęp nie ma Polski. Niektóre państwa, choć zamknięte, to dopuszczają tranzyt turystyczny przez ich terytorium, ale czasami wiąże się to wypełnieniem dodatkowych deklaracji na granicy. Musimy się też liczyć z kolejkami na granicach, tam gdzie odbywa się kontrola.

Dojazd do niektórych popularnych miejsc wypoczynku może więc okazać się dosyć karkołomny. Wiadomo,  że największym zainteresowaniem w wakacje cieszą się kraje południowe, zobaczcie jak do nich i innych krajów europejskich będzie wyglądał dojazd w praktyce.

Albania – Ten kraj otworzył granice dla turystów 1 czerwca. Najkrótsza możliwa trasa z Polski do Albanii wiedzie przez Czechy, Austrię, Słowenię, Chorwację, Serbię, Bułgarię i Grecję. Z tym, że przejazd przez Słowenię ograniczony jest do 24 h i konieczne jest posiadanie rezerwacji w kraju docelowym.

Chorwacja – Ten najpopularniejszy wśród Polaków kraj nad Adriatykiem otworzył się turystycznie już 28 maja. Jednak by wjechać do Chorwacji trzeba wypełnić krótki kwestionariusz i pozostawić dane kontaktowe. Można go wcześniej pobrać z internetu ze strony www.entercroatia.mup.hr. Do Chorwacji dojedziemy bez przeszkód przez Niemcy, Austrię i Słowenię, tyle że te dwa ostatnie kraje tylko tranzytowo. Wiadomo, że turystycznie Austria otworzy się 16 czerwca.

Czarnogóra – Ta nie oszlifowana perła Adriatyku swoje granice otworzyła już od 1 czerwca, ale w przypadku Polski na razie tylko dla grup zorganizowanych pod patronatem biur podróży.

Bułgaria – Bułgaria swoje granice otworzyła 1 czerwca, lecz utrudnienie może stanowić przejazd przez Węgry, który wymaga uzyskania wcześniejszej zgody policji, a formularz jest tylko w języku węgierskim. Mniej problemowy może być dojazd przez Czechy, Austrię, Słowenię, Chorwację i Serbię. Jenak wtedy dojazd się bardzo wydłuża.

Włochy – Włochy na turystykę otworzyły się 1 czerwca. Możliwy dojazd przez Niemcy lub Czechy, Austrię lub Słowenię.

Serbia – Serbia otworzyła swoje granice od 22 maja Przekroczenie granicy Republiki Serbii odbywa się tak jak to miało miejsce przed pandemią.

Niemcy – Do tego kraju już od dziś wjedziemy bez żadnych obostrzeń.

Szwecja – Tutaj też możemy podróżować swobodnie.

Kraje które w najbliższym czasie mają w planach otwarcie granic dla ruchu turystycznego.

Grecja – Do Grecji turystycznie wyjedziemy dopiero po 15 czerwca. Trasa jaka jest optymalna to Czechy – Austria – Słowenia – Serbia – Bułgaria. Możliwy jest też przejazd przez Węgry, ale wymaga uzyskania wcześniejszej zgody policji, a formularz jest tylko w języku węgierskim. Nie dojedziemy do Grecji przez Słowację, która Polskę uznała za kraj wysokiego ryzyka i nie otworzyła dla nas granic.

Austria – ten kraj turystycznie otworzy się 16 czerwca

Czechy – Z uroków turystycznych naszych sąsiadów skorzystamy od 15 czerwca

Szwajcaria – również Szwajcaria na turystów otworzy się 15 czerwca

Francja – Do Francji będziemy mogli podróżować od 15 czerwca

Hiszpania – Hiszpanię odwiedzimy dopiero po 1 lipca.

Portugalia – zapowiada otwarcie swoich granic po 1 lipca. Obecnie otwarte są jedynie granice powietrzne.

Litwa, Łotwa i Estonia – zapowiada otwarcie granic 15 czerwca

Turcja – zapowiada otwarcie swoich granic po 1 lipca.

Dania – Dania otworzy swoje granice, ale tylko dla Niemiec, Norwegii i Islandii. Mieszkańcy innych państw będą musieli prawdopodobnie poczekać na otwarcie duńskich granic do końca lata.

Belgia – otwarcie granic Belgii nastąpi prawdopodobnie w połowie czerwca

Holandia – Władze Królestwa Niderlandów zalecają unikanie wszelkich podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Przy przekraczaniu granic tego kraju nie obowiązują kontrole, ani obowiązek kwarantanny. Zalecenie to ulega złagodzeniu od 15 czerwca, od kiedy to dopuszczalne jest podróżowanie z zachowaniem należytej ostrożności

Gruzja – To państwo planuje przyjmować podróżnych z innych krajów od 1 lipca.

Na razie turystycznie nie wyjedziemy do Słowacji, Danii, Norwegii, Rumunii Macedonii, Bośni i Hercegowiny, oraz na Ukrainę.

Niektórych krajów nie wymieniliśmy, gdyż nie udało nam się uzyskać w miarę  rzetelnych informacji. Dane z artykułu należy uważać jako wskazówki a nie jako 100 % informacje, gdyż sytuacja jest bardzo dynamiczna i panuje w tym temacie chaos informacyjny. Każdy kraj może z dnia na dzień zmieniać zasady przekraczania granic. Przed wyjazdem na pewno trzeba zapoznać się z rygorami sanitarnymi krajów przez które będziemy przejeżdżać lub wypoczywać.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

2 komentarze

Leave a Reply