Ołomuniec

Posted by

Ołomuniec, to miasto we wschodniej części Czech, na Obniżeniu Górnomorawskim, będące stolicą kraju ołomunieckiego. To barokowe miasto jest historyczną stolicą Moraw i należało zawsze do najbardziej znaczących miast królestwa czeskiego. Historia miasta sięga XI wieku, kiedy wybudowano tu zamek, a wokół niego rozwinęło się miasto. Jeszcze w tym samym wieku miasto stało się siedzibą biskupstwa, a w 1187 roku zostało ustanowione stolicą Moraw.

W 1253 roku Ołomuniec stał się miastem królewskim, a potem przez wieki był po Pradze najważniejszym miastem w Czechach. Kres świetności miasta przyniosła wojna trzydziestoletnia, podczas której wojska szwedzkie zajęły i zniszczyły miasto. Po tych wydarzeniach Ołomuniec utracił miano stolicy Moraw i przez wieki pracował na to by się stać ponownie jednym z najważniejszych miast w kraju.

Najważniejszym zabytkiem i symbolem miasta jest przeszło trzydziestometrowa barokowa Kolumna Trójcy Przenajświętszej, wybudowana w latach 1716-1754 i wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Drugim ważnym obiektem jest XIV wieczny budynek ratusza miejskiego z zegarem astronomicznym. Warto też zobaczyć tutejszy zamek, gotycką katedrę św. Wacława z XII wieku, późnogotycki kościół św. Maurycego, barokowy Klasztor Hradisko, barokowy kościół św. Michała, barokowy kościół Marii Panny Śnieżnej, romański Pałac Biskupi i Kolumnę Mariacką.

Stare miasto to też niezliczona ilość pięknych mieszczańskich kamienic, w których kryją się gustowne restauracje i kawiarnie. Miasto słynie też z miejscowego specjału– sławnych ołomunieckich serków, o niepowtarzalnym smaku i zapachu. Praktycznie na samym starym mieście, tuż obok teatru i basenu miejskiego znajdziemy dogodny parking na nocleg – https://grupabiwakowa.pl/olomuniec-parking.

GPS: 49.59408, 17.25031

Nawiguj: https://goo.gl/maps/sGLRRJAZE71mNrZc8

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply