Opactwo Cystersów w Cârţa

Posted by

W Rumunii nad rzeką Olt, u podnóża gór Fogaraskich, 2 km od głównej drogi Sibiu – Braşov znajdziemy malutką wioskę o nazwie Cârţa (węg. Kerc, niem. Kerz). Miejscowość może poszczycić się ciekawym zabytkiem jakim są ruiny opactwa Cystersów. Zakonnicy przywędrowali tu już w 1223 roku, a ich klasztor stał się jednym z najważniejszych ośrodków w Europie południowo-wschodniej. Funkcjonując według swojej reguły – „módl się i pracuj” zakon przyczynił się do poprawy rozwoju gospodarczego w regionie, udoskonalając różne dziedziny rolnictwa i rzemiosła. Chociaż cysterskie klasztory budowano głównie w stylu romańskim, to w Cârţa sięgnęli oni po wiele nowinek ze wczesnego gotyku. Zakonnicy nie mieli tutaj łatwego życia, po wielokrotnych napadach tatarsko-tureckich opactwo popadło w ruinę i w 1474 roku Cystersi opuścili to miejsce. Opuszczone zabudowania popadały w coraz większą ruinę, dopiero w czasach współczesnych znalazły nowego gospodarza w postaci ewangelików.

W dosyć dobrze zachowanym dużym prezbiterium urządzili oni świątynię. Z nawy głównej nie zachowało się zbyt wiele, pozostały już tylko resztki murów, w których urządzono tu kiedyś cmentarz żołnierzy niemieckich z I wojny światowej. Przy wejściu głównym zachowała się dosyć wysoka wieżyczka, na której szczyt można wejść po stromych ciasnych schodach, z góry roztacza się piękny widok na okolicę. Najbardziej zrujnowane są dawne zabudowania klasztorne, z których pozostały już tylko resztki murów. Obiekt na co dzień jest zamknięty, ale w pobliskiej zagrodzie, za symboliczną opłatą można dostać klucze i wejść do wnętrza dawnego opactwa a także do świątyni ewangelickiej. Cârţa c racji położenia w pobliżu głównych szlaków turystycznych po Rumunii może być ciekawym punktem wycieczki. Łatwo tutaj trafimy, zwiedzając siedmiogrodzkie kościoły warowne czy podążając na słynną trasę Transfogaraską.

GPS:

  • 45.79198, 24.56892

Nawiguj: https://goo.gl/maps/Pr66Tqk2KWk

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply