Grupa Biwakowa to serwis dla osób kochających podróże i caravaning. Lubiących biwakowanie na dziko lub na campingach. To również mapa campingów, darmowych miejsc biwakowych oraz atrakcji turystycznych. Darmowe miejsca biwakowe, campingi i pola namiotowe to nasza domena.
W Rumunii nad rzeką Olt, u podnóża gór Fogaraskich, 2 km od głównej drogi Sibiu – Braşov znajdziemy malutką wioskę o nazwie Cârţa (węg. Kerc, niem. Kerz). Miejscowość może poszczycić się ciekawym zabytkiem jakim są ruiny opactwa Cystersów. Zakonnicy przywędrowali tu już w 1223 roku, a ich klasztor stał się jednym z najważniejszych ośrodków w Europie południowo-wschodniej. Funkcjonując według swojej reguły – „módl się i pracuj” zakon przyczynił się do poprawy rozwoju gospodarczego w regionie, udoskonalając różne dziedziny rolnictwa i rzemiosła. Chociaż cysterskie klasztory budowano głównie w stylu romańskim, to w Cârţa sięgnęli oni po wiele nowinek ze wczesnego gotyku. Zakonnicy nie mieli tutaj łatwego życia, po wielokrotnych napadach tatarsko-tureckich opactwo popadło w ruinę i w 1474 roku Cystersi opuścili to miejsce. Opuszczone zabudowania popadały w coraz większą ruinę, dopiero w czasach współczesnych znalazły nowego gospodarza w postaci ewangelików.
W dosyć dobrze zachowanym dużym prezbiterium urządzili oni świątynię. Z nawy głównej nie zachowało się zbyt wiele, pozostały już tylko resztki murów, w których urządzono tu kiedyś cmentarz żołnierzy niemieckich z I wojny światowej. Przy wejściu głównym zachowała się dosyć wysoka wieżyczka, na której szczyt można wejść po stromych ciasnych schodach, z góry roztacza się piękny widok na okolicę. Najbardziej zrujnowane są dawne zabudowania klasztorne, z których pozostały już tylko resztki murów. Obiekt na co dzień jest zamknięty, ale w pobliskiej zagrodzie, za symboliczną opłatą można dostać klucze i wejść do wnętrza dawnego opactwa a także do świątyni ewangelickiej. Cârţa c racji położenia w pobliżu głównych szlaków turystycznych po Rumunii może być ciekawym punktem wycieczki. Łatwo tutaj trafimy, zwiedzając siedmiogrodzkie kościoły warowne czy podążając na słynną trasę Transfogaraską.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.