Osada Ryszka

Posted by

Znajduje się ona dosłownie w samym środku lasu. Aby do niej dojechać należy dojechać do Sławków-Burki i kierować się drogą na wschód (jadąc od głównej drogi w lewo). Następnie, gdy w dole zobaczymy tartak z zielonym dachem pojawia się rozwidlenie. W dół na chybotliwy mostek który jednocześnie jest granicą województw, a w las na Ryszkę (są znaki, robione przez lokalsów 😉 ). Przez długi czas droga jest żwirowa, a później ubijana cegłami. Dopiero na samym końcu zamienia się w gruntową. Na samym końcu dojeżdżamy do piaszczystej plaży (samochody bez 4×4 muszą się zatrzymać po drugiej stronie rzeki, gdzie plaża jest bardziej ziemna. Rzeka jest błękitna, po drodze mijamy oczyszczalnię ścieków oraz tarlisko pstrąga (bodajże czarnego), a wypływa z ogromnej i nieczynnej piaskowni więc nie ma obaw o czystość. Nie wiem czy nadaje się do picia, ale od tego jest źródło w Burkach dodane do innego posta. Na miejscu są ślady po palonych ogniskach. Kampery mogą mieć trudność z powodu wiszących gałęzi drzew, a przyczepy mogą nie mieć możliwość zawrócenia na końcu (choć mogę się mylić). Za to samochody przejadą spokojnie – widziałem tam czasami Lanosa czy Seicento. A ochrona oczyszczalni dojeżdża podrdzewiałym Komarkiem 😉

Rys historyczny
Niegdyś w osadzie znajdowało się kilka domów, był młyn oraz tartak. Wydaje mi się że była nie po drodze Niemcom podczas II wojny światowej – w pobliskich lasach działali partyzanci. W każdym razie w w PRL zamieszkałe było jedynie jedno gospodarstwo, dziś opuszczone. O ostatnim mieszkańcu Ryszki chodzą różne legendy. Najbardziej rozpowszechniona jest wersja iż właściciel został zamordowany i spalony w stodole, a w związku z położeniem w środku lasu znaleziono go dopiero po kilku dniach. Z tym wydarzeniem jest łączony krzyż na polance 2 km dalej, Piotra Kocjana. Jednak z relacji mieszkańców Sławkowa wynika że jest to oddzielna sytuacja – Kocjan podobno zginął od niewybuchu, który rozbrajał w domu. Prawdy pewnie nigdy się nie dowiemy ;). Ale spokojnie – nie ma żadnych historii o duchach, miejsce jest bardzo przyjemne i ciche.

GPS: 50.26435, 19.35897

Dodał: Krzysztof Kulik

Zobacz na pełnej mapie Osada Ryszka

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply