Ostrzyca – Śląska Fudżijama

Posted by

Ostrzyca (501 m n.p.m.) wieki temu grzmiała i straszyła jęzorami ognia. Aż trudno w to uwierzyć, że w Sudetach, a dokładnie na Pogórzu Kaczawskim istniało kilka czynnych wulkanów. Jednym z nich była właśnie Ostrzyca, której stożkowy kształt już na pierwszy rzut oka kojarzy się z wulkanem. Ze względu na wybitne walory przyrodnicze już w 1926 roku objęto Ostrzycę ochroną, dzięki temu nie powstał tu żaden kamieniołom, miejsce jednak zniszczono trochę w czasie II wojny światowej.

Ze względu na strategiczne położenie góry utworzono tu punkt obserwacyjny, wycięto las i wykopano okopy. Kolejna forma ochrony tego miejsca przypada na rok 1962, kiedy utworzono tu rezerwat florystyczno – geologiczny o nazwie Ostrzyca Proboszczowicka i powierzchni 2,16 ha. Zachowały się tu jedne z najcenniejszych w Polsce gołoborza bazaltowe, które pokrywa bardzo cenna roślinność. Na szczycie dobrze widoczny jest bazaltowy komin, z którego roztacza się piękna panorama. Na szczyt Ostrzycy dojdziemy znakowanym szlakiem pieszy z parkingu, który znakomicie nadaje się na biwak – https://grupabiwakowa.pl/parking-lesny-pod-ostrzyca/

GPS: 51.05607, 15.76342

Zobacz na pełnej mapie Ostrzyca – Śląska Fudżijama

Dodał: Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply