Oświęcim

Posted by

Do Auschwitz Birkenau Museum zjeżdżają rocznie ponad dwa miliony turystów, lecz mało kto przy okazji jedzie do oddalonego o około trzy kilometry zabytkowego centrum miasta. A przy okazji wizyty w obozie koncentracyjnym warto jednak zobaczyć też miasto, które kryje sporo ciekawych zabytków. Oczywiście najważniejszym jest tutejszy zamek, o którym można już poczytać na grupie – https://grupabiwakowa.pl/zamek-w-oswiecimiu. Bardzo ładnie prezentuje się też odrestaurowany rynek, który powstał w średniowieczu. Początkowo posiadał drewnianą zabudowę, obecnie otaczają go XIX wieczne kamienice wraz z ratuszem z lat 1872-1875. Znajdziemy tu też dwie ciekawe kamienice, jedna o numerze 11 była kiedyś hotelem „Herz”, w którym gościł Józef Piłsudski, druga Kamienica Ślebarskich jest obecnie siedzibą Sądu Rejonowego. W mieście znajdziemy też kilka ciekawych kościołów: Kaplica św. Jacka w Oświęcimiu z pierwszej połowy XIV w., z tego samego okresu pochodzi też Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Przy placu księdza Jana Skarbka 5 znajdziemy ciekawą synagogę Chewra Lomdei Misznajot. Możemy też się wybrać na stary cmentarz żydowski, na którym znajduje się przeszło 1000 macew, najstarsza z nich datowana jest na 1757 rok. Gdy już zmęczymy się zwiedzaniem miasta, ciekawym i zadbanym miejscem na odpoczynek są zrewitalizowane bulwary na Sołą.

GPS:

  • 50.03832, 19.22149

Nawiguj: https://goo.gl/maps/6rmH6Jo3HN32

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply