Pałac Komorowskich w Siedliskach

Posted by

Pałac znajdziemy w północnej części województwa śląskiego, w Dolinie Pilicy, w gminie Szczekociny. Pałac powstał z inicjatywy księcia Michała Komorowskiego z został wybudowany w stylu neoklasycystycznym w 1889 roku. Wzniesiony na rzucie prostokąta, piętrowy, z użytkowym poddaszem, nakryty mansardowym dachem z facjatami. Przy rezydencji znajdziemy też zabudowania folwarczne, oraz park o powierzchni 11,5 ha. Zabudowania folwarczne pełniły głównie rolę stajni i infrastruktury dla koni, gdyż książę Komorowski był ich pasjonatem i stworzył tu stadninę koni wyścigowych, która była uznawana za jedną z lepszych w kraju. Swoje doświadczenia wykorzystał przy budowie toru wyścigowego na Służewcu, którą kierował. Po II wojnie światowej posiadłość przejęło państwo, ale jeszcze w 1946 r. w Siedliskach przychodzi na świat Anna Komorowska, której córka Matylda D’Udkem D’Acoz, została żoną księcia Filipa – belgijskiego następcy tronu. Po upadku systemu komunistycznego majątek wraz z pałacem odzyskuje praprawnuczka księcia Michała – Elżbieta. Jednak w obiekcie nie widać żadnych prac renowacyjnych i niezamieszkany niszczeje. Posiadłość ogrodzona jest siatką, więc możemy ją tylko oglądać przez ogrodzenie.

GPS:

  • 50.63464, 19.75228

Nawiguj: https://goo.gl/maps/mvya2pHrwQr

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply