Pałac Moritzburg

Posted by

Współrzędne GPS:
51.167079, 13.679523
Kraj / województwo:
Niemcy / Saksonia
Opis atrakcji:
Pałac Moritzburg to jeden z licznych niemieckich pałaców na wodzie. Barokowa budowla położona jest w miejscowości Moritzburg w Saksonii w pobliżu Drezna. Wybudowano go w latach 1542-1546 jako pałac myśliwski dla księcia Maurycego Wettyna. W latach 1723 i 1733 na prośbę Augusta II Mocnego, elektora Saksonii i króla Polski zamek został przebudowany tak, aby móc pełnić funkcję wypoczynkową, czego skutkiem było założenie parku. Elementy zdobnicze z wielu miejscach w obrębie pałacu są poświęcone dworskiej sztuce polowania. Na fasadzie powyżej głównego wejścia umieszczony został kartusz z herbem Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Część mieszkalna rezydencji posiada cenne meble i srebrną zastawę wykonane w Augsburgu na wzór wersalskich mebli Ludwika XVI. Do najcenniejszych dekoracji należy zbiór porcelany chińskiej, japońskiej i tutejszej z Miśni. Kolejnymi ważnymi eksponatami jest zachowana dobrze pozłacana skórzana tapeta oraz malowidła Lucasa Cranacha. W kaplicy natomiast możemy zobaczyć cenną rzeźbę Chrystusa wykonana przez Balthasara Permosera. Zamek słynie również z innych ciekawych rzeźb i stiukowych dekoracji z piaskowca. Zamek zwiedzamy odpłatnie z przewodnikiem. Natomiast część zewnętrzna na wyspie oraz ogrody dostępne są bezpłatnie.

Zobacz na pełnej mapie Pałac Moritzburg

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply