Pałac na wodzie w Janówce

Posted by

Janówka to niewielka wieś na Dolnym Śląsku, w powiecie ząbkowickim i gminie Ciepłowody. W centrum wsi w pierwszej połowie XIX wzniesiono pałac, a właściwie dwór. Do dziś wśród sympatyków powieści Zbigniewa Nienackiego – „Pan Samochodzik i niesamowity dwór” toczy się dyskusja i spór czy akcja książki nie była osadzona właśnie w tym dworze. Wiadomo, że budowla stanęła w miejscu dawnego dworu obronnego, który mógł tu istnieć już w XVII wieku. Stąd obecny pałac otoczony jest wypełnioną wodą fosą. Obecny pałac wybudowano z cegły i kamienie i na przestrzeni lat był kilkakrotnie remontowany i przebudowywany. Obecnie dwór pełni rolę budynku mieszkalnego, przylegają do niego zabudowania dawnego folwarku, oraz stary zaniedbany park. Dostęp do zabytku z zewnątrz jest swobodny.

GPS: 50.68876, 16.94977

Nawiguj: https://goo.gl/maps/8bJFmk4Cuwp55GFq7

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply