Pałac Poznańskiego w Łodzi

Posted by

Pałac zwany też łódzkim Luwrem znajduje się u zbiegu ulicy Ogrodowej i Zachodniej. Początkowo była to skromna kamienica którą w 1877 roku zakupił znany łódzki fabrykant Izrael Poznański. Architekci Hilary Majewski i Adolf Zeligson, przygotowali projekt przekształcenie jej w reprezentacyjny pałac z częścią handlową. Przebudowa kamienicy ruszyła z rozmachem w latach 1888–1903. Natomiast projektantem wnętrz był malarz Samuel Hirszenberg, który pod okiem żony Izraela, Leoni Poznańskiej zrobił wystrój sali balowej i jadalnej. Pałacowi nadano styl barokowo-klasycystyczny i jest uznawany za jeden z najpiękniejszych polskich pałaców.

W okresie międzywojennym pałac stał się siedzibą Urzędu Wojewódzkiego, a po II wojnie światowej też pozostał w rękach państwa. W 1975 roku w pałacu utworzono Muzeum Historii Miasta Łodzi. Dzięki temu pałac możemy dziś zwiedzać. Możliwe jest to we wszystkie dni tygodnia oprócz piątków. Warto zapamiętać, że w środy zwiedzanie jest bezpłatne. Zachowały się tu liczne działa sztuki, piękne kominki i sztukaterie i inne wyposażenie rezydencji. Pałac stanowi pamiątkę po najbogatszej rodzinie w Łodzi i w 2015 roku został uznany pomnikiem historii. Obecnie prowadzone są prace remontowe fasady pałacu, w tym roku mają zostać też odnowienie ogrody pałacowe.

GPS: 51.77875, 19.45111

Nawiguj: https://goo.gl/maps/4Q2nrZ7MeU22

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply