Pałac Slatiňany

Posted by

Czeskie Slatiňany położone są u stóp Gór Żelaznych, 4 km na południe od miasta Chrudim i niedaleko Pardubic, słynących z wyścigów konnych. Miejscowość Slatiňany też ma długie tradycje związane z końmi, gdyż od 1894 roku przy pałacu funkcjonuje stadnina koni, która obecnie jest placówką państwową i należy do Państwowej Stadniny Koni Kladruby nad Labem. Tutejszy pałac został zbudowany przez praskiego mieszczanina Bohuslava Mazaneca z Frymburka pod koniec XVI wieku. Zastąpił on starszą drewnianą twierdzę z 1371 roku. Kolejnymi bardziej znanym właścicielami posiadłości byli Jan Sigmund Knobloch, rodzina Berků z Dubé i Lipného, František Adam hrabia z Bubna i Lipného, František Adam z Bubna i z Litic, Josef František ze Schőnfeldu, książe Jan Adam z Auerspergu i inni potomkowie tej rodziny. Po II wojnie światowej pałac został znacjonalizowany i do dziś pełni funkcję państwowego zamku z muzeum hipologicznym, z pięknym i rozległym parkiem w stylu angielskim. Do pałacu przylega też piękny kościół św Marcina z XIV wieku, który połączony jest z rezydencją drewnianą krytą antresolą, oraz stadnina koni. Wstęp do zamku kosztuje 120 CZK, po parku możemy spacerować bezpłatnie. Zamek zamknięty jest dla zwiedzających od 1 stycznia do 30 kwietnia, nie zwiedzimy go też w poniedziałki, a w maju, wrześniu i październiku czynny jest tylko w soboty.

GPS: 49.9194, 15.81092

Nawiguj: https://goo.gl/maps/XgfoRTcsjLJ2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply