Pałac Tarłów

Posted by

W Górach Świętokrzyskich, kilka kilometrów na zachód od Kielc, w Podzamczu Piekoszowskim, zachowały się ruiny Pałacu Tarłów. Tą barokową rezydencję wzniesiono w latach 1649–1655, na wzór Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Pałac został wzniesiony według projektu włoskiego architekta Tomasza Poncino, przez Jana Aleksandra Tarło, wojewodę lubelskiego. Ponoć pałac kosztował tyle, że Tarło musiał sprzedać aż 30 wsi by go wybudować, a zrobił to dla drugiej żony, księżniczki Anny Czartoryskiej.

Rezydencja pozostawała w rodzinie Tarłów do 1842 roku, wtedy nabył ją Kazimierz Sosnowski lecz w 1860 roku pałac spłonął. Próbę odbudowy podjął kolejny właściciel Aleksander Kozłowski, lecz swojego planu nie zdążył do końca zrealizować. Po jego śmierci rezydencja znalazła się w rodzinie Dobrzańskich i była ich własnością do zakończenia II wojny światowej. Po jej zakończeniu obiekt znacjonalizowano, a nie remontowany popadł szybko w ruinę. Dziś opuszczony jest ogólnie dostępny dla wszystkich.

GPS: 50.89244, 20.48958

Nawiguj: https://goo.gl/maps/8x1wUFeetu72

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply