Pałac w Golejewku

Posted by

Golejewko to wieś w województwie wielkopolskim, w powiecie rawickim, w gminie Pakosław. Już w 1136 roku istniał tutaj gród o nazwie Czestram, natomiast nazwa Golejewko wzmiankowana jest dopiero na początku XV wieku. Ozdobą wsi jest neorenesansowy pałac wybudowany w latach 1848-1852. Na fundamentach średniowiecznej budowli wzniósł go hrabia Czarnecki w prezencie ślubnym dla swojego syna Antoniego. Obok pałacu zachowała się późnorenesansowa wieża strażnicza z pierwszej połowy XVII wieku, w której obecnie znajdują się biura działającej w dawnym folwarku stadniny koni.

Sam pałac nie jest użytkowany i czeka na właściciela, który by go wskrzesił. Za pałacem znajduje się zabytkowy park z barokowymi założeniami, niestety i on nie prezentuje się najlepiej. Natomiast w sąsiedniej stadninie koni możemy skorzystać z noclegu w wyremontowane części folwarku, a w wieży strażniczej zobaczyć kolekcję pamiątek i trofeów związanych z wyścigami konnymi, które zdobyły golejewskie konie w różnych gonitwach. Miejsce to ma długie tradycje, gdyż obecną stadninę koni założył już w latach międzywojennych ówczesny właściciel majątku hrabia Janusz Czarnecki. Wstęp na teren pałacu i stadniny jest bezpłatny.

GPS: 51.6188, 17.02531

Nawiguj: https://goo.gl/maps/cK63u6vm1xk

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply