Pałac w Koniecpolu

Posted by

Koniecpol leży w Dolinie Pilicy w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim. Miasteczko może poszczycić się kilkoma ciekawymi zabytkami, kościołem pod wezwaniem św. Michała Archanioła z 1767 r., kościołem św. Trójcy – https://grupabiwakowa.pl/kosciol-sw-trojcy-w-koniecpolu i XVII – wiecznym pałacem. Pałac dokładnie został wzniesiony w latach 1603-1610 w miejscu starszego drewnianego dworu. Powstał on z inicjatywy wojewody sieradzkiego Aleksandra Koniecpolskiego, lecz nie zdążył on dokończyć budowli, po jego śmierci, pałac dokończył jego syn – hetman Stanisław Koniecpolski. Rezydencja była wtedy w stylu renesansowym do XVIII wieku, wtedy to w czasie przebudowy nadano jej styl klasycystyczny. Zlikwidowano wtedy też fosę, która otaczała pałac i z elementów fortyfikacyjnych pozostawiono jedynie basztę w XIX wieku przebudowaną na altanę. Obiekt w czasie II wojny światowej został poważnie zniszczony, a cenne zbiory spłonęły w pożarze. Po wojnie majątek przejęło państwo i przekazało go Koniecpolskim Zakładom Płyt Pilśniowych. Firma odbudowała pałac i utworzyła w nim ośrodek wypoczynkowy z pływalnią. Od 1975 roku działał tu Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Po zmianie ustroju majątek odzyskał wnuk ostatniego przedwojennego właściciela majątku, który zaraz potem wystawił go na sprzedaż i w 2015 roku pałac nabył prywatny przedsiębiorca.

GPS:

  • 50.7815, 19.68778

Nawiguj: https://goo.gl/maps/k8aDWgeakt82

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply