Grupa Biwakowa to serwis dla osób kochających podróże i caravaning. Lubiących biwakowanie na dziko lub na campingach. To również mapa campingów, darmowych miejsc biwakowych oraz atrakcji turystycznych. Darmowe miejsca biwakowe, campingi i pola namiotowe to nasza domena.
Pałac w Młoszowej jest wart odwiedzenia z co najmniej trzech powodów – dla pałacowej architektury, otaczającego pałac sporego parku i fantastycznej historii.
Najstarsze wzmianki o Młoszowej pochodzą z XIV wieku, jednak prawdziwie ciekawa historia rozpoczyna się w momencie zakupienia pałacu przez adwokata z Kęt, Kajetana Florkiewicza w 1798r. Jego syn, Juliusz Ozdoba, postanowił przebudować klasycystyczny dwór, nadać mu bardziej „starożytny” charakter i tym samym spreparować historię i rycerskie tradycje pochodzącej z mieszczaństwa rodziny Florkiewiczów.
Prace trwały kilkanaście lat, od frontu wybudowano stylizowaną bramę wjazdową i duży staw, cały teren wraz z parkiem otoczono kamiennym murem. Detale architektury, wykrój okien, wieże, epitafia, kamienna tablica „upamiętniająca” wymyślone przez właściciela wydarzenia miały sugerować kolejne przemiany w dziejach zamku. Od chwili zakończenia prac budowlanych do pałacu zapraszano zwiedzających, którzy oglądali zachowane w młoszowskim majątku zabytki”. Sam właściciel anonimowo opublikował w 1865r. na łamach „Tygodnika Ilustrowanego” fikcyjną historię zamku, starając się uwiarygodnić jego istnienie i podnieść znaczenie dóbr.
Niestety spora część zamku wybudowana przez Juliusza Florkiewicza nie zachowała się do obecnych czasów. Obecnie zespół składa się z części pałacowej, przyległej do niej kaplicy, oraz 17-hektarowego parku ze starym drzewostanem. Otacza go mur z basztą i Bastionem Belwederskim. W parku można natknąć się na takie ciekawostki jak posąg Światowida czy Smoka Wawelskiego świadczące o fantazji dawnego właściciela.
Od 1998 r. pałac był własnością Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, niedawno przejęła go AGH. Docelowo park oraz pałac ma być dostępny dla odwiedzających, jednak aktualnie na czas prowadzenia prac zabezpieczających brama często bywa zamknięta.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.