Pałac w Młoszowej

Posted by

Pałac w Młoszowej jest wart odwiedzenia z co najmniej trzech powodów – dla pałacowej architektury, otaczającego pałac sporego parku i fantastycznej historii.

Najstarsze wzmianki o Młoszowej pochodzą z XIV wieku, jednak prawdziwie ciekawa historia rozpoczyna się w momencie zakupienia pałacu przez adwokata z Kęt, Kajetana Florkiewicza w 1798r. Jego syn, Juliusz Ozdoba, postanowił przebudować klasycystyczny dwór, nadać mu bardziej „starożytny” charakter i tym samym spreparować historię i rycerskie tradycje pochodzącej z mieszczaństwa rodziny Florkiewiczów.

Prace trwały kilkanaście lat, od frontu wybudowano stylizowaną bramę wjazdową i duży staw, cały teren wraz z parkiem otoczono kamiennym murem. Detale architektury, wykrój okien, wieże, epitafia, kamienna tablica „upamiętniająca” wymyślone przez właściciela wydarzenia miały sugerować kolejne przemiany w dziejach zamku. Od chwili zakończenia prac budowlanych do pałacu zapraszano zwiedzających, którzy oglądali zachowane w młoszowskim majątku zabytki”. Sam właściciel anonimowo opublikował w 1865r. na łamach „Tygodnika Ilustrowanego” fikcyjną historię zamku, starając się uwiarygodnić jego istnienie i podnieść znaczenie dóbr.

Niestety spora część zamku wybudowana przez Juliusza Florkiewicza nie zachowała się do obecnych czasów. Obecnie zespół składa się z części pałacowej, przyległej do niej kaplicy, oraz 17-hektarowego parku ze starym drzewostanem. Otacza go mur z basztą i Bastionem Belwederskim. W parku można natknąć się na takie ciekawostki jak posąg Światowida czy Smoka Wawelskiego świadczące o fantazji dawnego właściciela.

Od 1998 r. pałac był własnością Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, niedawno przejęła go AGH. Docelowo park oraz pałac ma być dostępny dla odwiedzających, jednak aktualnie na czas prowadzenia prac zabezpieczających brama często bywa zamknięta.

Nawiguj: https://goo.gl/maps/tDd1u1wGCFP2

Dodała: Anna Bańczyk

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply