Pałac w Niwnicach

Posted by

Współrzędne GPS:
51.133621, 15.498829
Kraj / województwo:
Polska / dolnośląskie
Opis atrakcji:

W niewielkich Niwnicach, w dolnośląskim, na Pogórzu Izerskim warto zobaczyć klasycystyczny rodziny von Nostitz. Budowla powstała w XVII wieku. Obecny wygląd rezydencja zawdzięcza przebudowie dokonanej na początku XIX wieku, kiedy to majątek kupił hrabia von Röder. W 1883 roku pałac wraz z folwarkiem zakupił Walter von Wietersheim. Rozbudował on folwark o młyn, palmiarnię i kruszarnię gipsu, który zaczął wydobywać i przerabiać w Niwnicach. Na początku XX wieku przebudował też trochę pałac według projektu architekta Engelhardta Gensel z Bolesławca.

Niwnice pozostawały w rękach rodziny Wietersheim do końca II wojny światowej. Wojna oszczędziła pałac i nie dokonała w nim żadnych zniszczeń. Zaraz po zakończeniu majątek został znacjonalizowany i przeznaczony na szkołę. Szkoła podstawowa w pałacu funkcjonuje do dziś, a w folwarku co ciekawe działa fabryka płyt gipsowych. Będąc w Niwnicach warto też zobaczyć tutejszy kościół romański i ruiny klasztoru.

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply