Pałac w Pawłowicach

Posted by

Pałac w Pawłowicach powstał jako rezydencja szlachecka, został wybudowany pod koniec XVIII wieku w stylu klasycystycznego baroku, jego projektantem był Carl Gotthard Langhans – jego autorstwa jest również Brama Brandenburska w Berlinie. Fundatorem zaś był Maksymilian Mielżyński. Cały pałac jest bardzo bogato zdobiony, kominki z białego i czarnego marmuru, francuskie tkaniny na ścianach, niezwykłe sztukaterie, Przed II wojną światową wyposażenie tej rezydencji Mielżyńskich składało się z tysięcy cennych zabytkowych mebli, obrazów, rzeźb, porcelany i srebra, sama biblioteka liczyła ponad 10 tys. oprawionych woluminów. Większość wyposażenia pałacu została zrabowana w czasie II Wojny Światowej przez Niemców. Do najwspanialszych pomieszczeń pałacu należy wielka Sala Kolumnowa, która służy obecnie jako sala konferencyjna. O ile wyposażenie pałacu zostało w czasie wojny rozgrabione to sam pałac prawie nie ucierpiał. Od 1945 pałac należy do Zootechnicznego Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki w Krakowa. Można go zwiedzać, również zobaczyć wnętrze, trzeba tylko poprosić stróża o otwarcie pomieszczeń pałacowych (płatne 5zł od osoby). My mieliśmy szczęście , trafiliśmy na Pana który nie tylko chętnie udostępnił nam pałac do zwiedzania, ale także ciekawie potrafił o nim opowiedzieć, to jeszcze pozwolił nam zajrzeć w różne zakamarki

Kto będzie zwiedzać pałac w czerwcu niech koniecznie przejdzie się również do pałacowego parku, by zobaczyć kwitnące tulipanowce – a dla kogo zostały sprowadzone i kiedy to dowiecie się już na miejscu.

GPS

  • 51.82362, 16.75172

Nawiguj: https://goo.gl/maps/i94JSLD8xYM2

dodała: Małgosia Pichlińska

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply