Pałac w Pilicy

Posted by

U źródeł w Pilicy, w mieście Pilicy, w województwie śląskim, znajdziemy pałac, który przez niektórych określany jest mianem zamku. Ta potężna budowla składa się z dziedzińca, który otoczony jest czterema skrzydłami pałacu i otoczona jest bastionowymi fortyfikacjami. Obecny pałac został zbudowany w 1610 roku, późnorenesansowa budowla miała styl włoski i był własnością Wojciecha Padniewskiego. Pałac został wzniesiony w miejscu starszego pałacu obronnego, który był siedzibą rodu Toporczyków, którzy od nazwy miejscowości zaczęli się nazywać Pileckimi. Przez wieki pałac zmieniał właścicieli, ale największą przebudowę zawdzięcza Stanisławowi Warszyckiemu z Dankowa. Rozbudował on pałac, a w 1651 r. i potężnie go ufortyfikował, jednak umocnienia na niewiele się zdały podczas „Potopu Szwedzkiego” i w 1655 roku został zdobyty. Ponowna przebudowa na styl barokowy miała miejsce w 1731 roku. W 1852 roku rezydencja spłonęła w pożarze i ruina została odkupiona przez przemysłowca Leona Epsteina, wyremontował on pałac w stylu neorenesansowy, a fortyfikacje ozdobił w stylu romantycznym. Do II wojny światowej pilicki zamek jeszcze kilka razy zmieniał właścicieli, ostatnimi była rodzina Arkuszewskich, którym po wojnie odebrano majątek, a pałac przeznaczono na dom dziecka a potem na zakład poprawczy. Po zmianach ustrojowych pałac sprzedano osobie prywatnej lecz w międzyczasie pojawili się spadkobiercy ostatniego właściciela i sprawa własności ciągnie się w sądzie. Cierpi na tym pałaca popadający w ruinę, wraz z 10 hektarowym pięknym parkiem.

GPS:

  • 50.46792, 19.64871

Nawiguj: https://goo.gl/maps/F8TUBSmsv132

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

One comment

Leave a Reply