Pałac w Puławach

Posted by

Pierwotnie na nadwiślańskiej skarpie w Puławach stał barokowy zamek obronny wzniesiony w latach 1671-1676. Budowla powstała według projektu architekta Tylmana z Gameren, na polecenie marszałka wielkiego koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Budowla ta nie przetrwała jednak do dziś, gdyż na początku XVIII została zniszczona podczas najazdu szwedzkiego.

Dzisiejszy pałac został wybudowany w miejscu dawnego zamku z inicjatywy rodzin Sieniawskich i Czartoryskich w latach 1722-1736. Rokokową rezydencję zaprojektował architekt Jan Zygmunt Deybel. Styl klasycystyczny pałac otrzymał w latach 1785-1810 za sprawą rodziny Czartoryskich i projektu Chrystiana Piotra Aignera.

W tym okresie powstał też ogromny park i ogród romantyczny w stylu angielskim. Urządzała ga Izabela Czartoryska, która zapragnąła tu mieć Świątynię Sybilli, kaplicę, dom gotycki, Pałac Marynki i liczne altanki i mostki. Już wtedy w Świątyni Sybbilli Czartoryska utworzyła pierwsze Polskie muzeum narodowe. Do XIX wieku Puławy i pałac pięknie się rozwijały i były czasami nazywane Polskimi Atenami.

Dobrą passę przerywa powstanie listopadowe i okres zaborów. Rosjanie konfiskują pałac, a Adam Jerzy Czartoryski zostaje skazany na śmierć za udział w powstaniu. Rozgrabiony i splondrowany pałac nie wrócił już do Czartoryskich. Przez następne lata pełnił różne funkcje publiczne. Również po odzyskaniu przez Polskę niepodległości także pozostawał w rękach państa. W tym czasie obiekt był wielokrotnie przbudowywany, remontowany i przystosowywany do potrzeb aktualnego gospodarza.

Ostatnim i aktualnym administratorem pałacu jest obecnie Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa– Państwowy Instytut Badawczy, który udostępnia turystom część wnętrz pałacu do zwiedzania. Jak również Świątynię Sybilli i Dom Gotycki. Zwiedzanie jest odpłatne, natomiast za darmo można pospacerować po parku i obejrzeć te budowle z zewnątrz.

GPS: 51.41259, 21.95963

Nawiguj: https://goo.gl/maps/Sc3745LmWJU2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply