Pałac w Rudnicy

Posted by

Na Dolnym Śląsku, u podnóża Gór Sowich leży wieś Rudnica. Tutejszy pałac wybudowano w stylu renesansowym w 1560 roku. Pełnił on wtedy raczej funkcję dworu obronnego. Powstał na panie prostokąta z wieżę w południowo wschodnim narożniku. Potem kilka razy był przebudowywany, aż w 1718 roku zyskał styl baroku. Styl klasycystyczny nadano mu w połowie XIX wieku podczas przebudowy dokonanej przez rodzinę von Sternberg.

Pałac bez żadnych uszkodzeń przetrwał II wojnę światową, tu po niej był użytkowany przez Armię Czerwoną. W czasach PRL-u był wykorzystywany przez miejscowy PGR, a po jego upadku został opuszczony. Wystarczyło kilka lat by został rozkradziony i popadł w ruinę. Dziś nie posiada już dachów, zachowały się tylko mury i wieża. Obok znajduje się zaniedbany i zarośnięty park ze stawem, oraz zabytkowe zabudowania folwarczne. Obecnie niszczejący nadal zabytek jest własnością Agencji Nieruchomości Rolnych.

GPS: 50.61156, 16.67431

Nawiguj: https://goo.gl/maps/yVZc8ZFZn55SMFuy8

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply