Pałac w Warcie Bolesławieckiej

Posted by

Współrzędne GPS:
51.232826, 15.653845
Kraj / województwo:
Polska / dolnośląskie
Opis atrakcji:

Watra Bolesławiecka to wieś w powiecie bolesławieckim, w województwie dolnośląskim, położona na Pogórzu Kaczawskim w Sudetach. Tutejszy pałac wzniesiono w 1540 roku dla Hansa von Zedlitza. Rezydencja przez wieki zmieniała właścicieli i była rozbudowywana aż do 1612 roku. Ostatnimi właścicielami przed znacjonalizowaniem, po II wojnie światowej była rodzina hrabiów von Hacke. Potem pałac rozkradziono i zniszczono. Za czasów PRL-u był użytkowany przez miejscowy PGR, lecz po jego likwidacji po 1989 roku podpadł w ruinę. W 1993 roku pałac zakupił prywatny przedsiębiorca, który przystąpił do odbudowy obiektu.

Pałac jest budowlą dwukondygnacyjną na planie podkowy. Otoczony jest fosą i prowadzi do niego kamienny most. Można się tu doszukać resztek dekoracji sgraffitowej. Ciekawie wyglądają ozdobne wolutowe renesansowe szczyty, które wieńczą pałac. Otoczenie rezydencji też jest już uporządkowane, stanowi je park w stylu angielskim ze stawami i pomnikowymi drzewami. W niezłym stanie zachowały się też zabudowania folwarczne datowane na XVI wiek. Z zewnątrz dostęp do pałacu jest swobodny, choć to teren prywatny.

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply