Pałac we Włosieniu Dolnym

Posted by

Współrzędne GPS:
51.086319, 15.148702
Kraj / województwo:
Polska / dolnośląskie
Opis atrakcji:

Włosień funkcjonuje jako Włosień Dolny i Włosień Górny. Wieś należy do najmniejszej gminy w Polsce, jest nią gmina Platerówka w powiecie lubańskim, w województwie dolnośląskim.

Tutejszy pałac został wzniesiony w latach 1715-1720, a w 1880 roku został przebudowany. Po II wojnie światowej spotkał go taki sam los jak większości pałaców w Polsce. Został znacjonalizowany i przekazany wraz z folwarkiem Państwowemu Gospodarstwu Rolnemu, natomiast w samym budynku pałacu uruchomiono szkołę rolniczą.

Jeszcze jako obiekt państwowy w latach 1976-1978 został wyremontowany i przebudowany na hotel, ale w 1979 roku strawił go pożar. Po tym wydarzeniu nieużywany popadał cały czas w ruinę.

W 2001 roku został zakupiony przez prywatnego inwestora, który zamierza przywrócić pałac do dawnej świetności i urządzić w nim hotel. Na razie uporządkowano park i oczyszczono ruiny pałacu.

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply