Pałac Wielowieś

Posted by

Wielowiś, to niewielka wioska w w województwie dolnośląskim, w powiecie lubińskim. Pierwotnie miejscowość nosiła nazwę Bialawies, potem gdy znalazła się granicach Niemiec nazwę zgermanizowano na Bielwiese. Po II wojnie światowej, po przyłączeniu ziem zachodnich do Polski nadano wsi nadano nazwę Wielowieś. Największą atrakcją, choć w opłakanym stanie jest tu ruina barokowego pałacu z 1727 roku. Taka data widniała jeszcze niedawno na pięknym na portalu posiadłości, który niedawno uległ zawaleniu. Fundatorem pałacu był Christoph Gothard von Kreckwitz, właściciel Wielowsi w tym czasie. Potem do końca II wojny światowej był w posiadaniu jeszcze kilku rodzin. Niestety obiekt nie jest wpisany do rejestru zabytków i jego los jest raczej przesądzony, prędzej czy później ulegnie całkowitemu zawaleniu lub zostanie rozebrany. Pałac jeszcze do 1945 roku był w miarę dobrej kondycji, do stanu obecnego doprowadziły go czasy PRLu. Teren pałacu jest dostępny, choć otaczają go zabudowania gospodarskie, jednak eksplorację pałacu utrudniają krzaki i pokrzywy, obiekt grozi zawaleniem, więc zbliżamy się do niego na własną odpowiedzialność. Mieszkańcy sąsiednich domów, żądają od władz gminy wyburzenia budowli, gdyż ponoć spadające cegły zabijają kury.

GPS:

  • 51.33676, 16.37233

Nawiguj: https://goo.gl/maps/p2N9VYkXdRo

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply