Pałac Zwierkowskich w Białej Wielkiej

Posted by

Biała Wielka to niewielka wieś w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Lelów. Przepływa przez nią rzeka Białka, przy której znajdziemy kilka malowniczych stawów i drewniane młyny wodne i oczywiście tutejszy pałac. Powstał on w XVIII w. i został wybudowany dla Ignacego Zwierkowskiego, byłego konfederata barskiego. Zwierkowscy to znany polski ród, który w dziejach zapisał się szczególnie zasługami żołnierskimi. Syn Ignacego Wacław, był żołnierzem w w wojskach Napoleona i z czasem również zamieszkał w Białej Wielkiej. Kolejnym właścicielem pałacu był Saksończyk Adolf Ludwik Schuetz, który nabył posiadłość w 1852 roku. Pałac w jego rodzinie pozostawał do końca II wojny światowej, utracił go w 1945 roku, kiedy majątek znacjonalizowano, a w pałacu w Białej powstała szkoła. Po upadku systemu komunistycznego, pałac przeszedł ponownie w ręce prywatne i jest remontowany. Jak na razie nie jest udostępniony do zwiedzania, ale istnieje możliwość obejrzenia go z zewnątrz. Jest to budowla murowana nawiązująca do klasycyzmu, dwukondygnacyjna. Postawiono ją na planie prostokąta, z dwoma ryzalitami po bokach. Pałac otacza stary park z pomnikowymi drzewami, znajdziemy tu takie ciekawe okazy jak platan i tulipanowiec.

GPS:

  • 50.69365, 19.66058

Nawiguj: https://goo.gl/maps/edkxeoMRPTP2

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply