Palic, okolice Suboticy

Posted by

1. GPS: 46.094108, 19.765318
2. Nazwa miejsca: Palic, okolice Suboticy
3. Kraj: Serbia
4. Rodzaj miejsca: parking
5. Okolica: nad brzegiem jeziora Palic
6. Rodzaj nawierzchni miejsca: szutrowe
7. Dojazd drogą: asfaltową
8. Dla pojazdów: wszystkich
9. Ilość miejsca: kilka pojazdów, z reguły są tam pustki, miejsca jest b. dużo
10. Infrastruktura: kosz na śmieci/ławy bez zadaszenia/WC (nie mogę zagwarantować – widziałem w oddali, ale nie korzystałem, nie wiem czy działają)/bary, restauracje, deptak, wypożyczalnia rowerów, plaża, molo
11. Ognisko: zakaz rozpalania ognia
12. Opał: trzeba trochę poszukać
13. Możliwość rozbicia namiotu: Raczej nie
14. Niedogodności i zakazy: w pobliżu mało uczęszczana droga/deptak
15. Inne zalety: możliwość kąpieli
16. Zasięg i internet: zasięg w sieci/internet Wifi z pobliskich resturacji
17. Data pobytu: jesteśmy 1-2 razy w roku od 2016, z reguły w czerwcu/lipcu

Palic to niewielka miejscowość turystyczna położona nad brzegiem jeziora o tej samej nazwie, kilkanaście km od Suboticy (którą również bardzo polecam). Idealne miejsce na krótki odpoczynek podczas podróży na południe Europy. Sam parking jest spory, znajduje się przy samym deptaku, nieopodal jest molo, plaża, basen (po remoncie) kilka barów i restauracji. Widziałem toalety i prysznice, ale nie mam pewności, czy działały. Miejscowość jest ogólnie zadbana i bardzo przyjemna, ale cześć infrastruktury przeżyła już swoje najlepsze lata i czeka jeszcze na remont. Plusem jest to, że co roku widać postępy – miasto inwestuje i pozytywne zmiany są widoczne. Na miejscu można wypożyczyć rowery za parę groszy i objechać jezioro wytyczoną ścieżką. Idąc na południe wzdłuż brzegu, dotrzemy do trochę zapuszczonej lodziarni, którą prowadzi od kilkudziesięciu lat pewien podstarzały i bardzo sympatyczny Serb, co ciekawe mówi też trochę po Polsku. Palic, mimo że jest swego rodzaju kurortem, to zawsze sprawia wrażenie nieco wyludnionego. Mimo, że byliśmy tam kilka razy w sezonie, to ludzi wszędzie jest b. mało. Kilkaset metrów dalej jest opuszczony miejski kemping, zupełnie otwarty i niestrzeżony, myślę że bez problemu można się również tam zatrzymać. Lokalsi są bardzo pozytywni i nieco zaskoczeni przybyszami spoza Serbii, także nie spodziewałbym się jakichkolwiek negatywnych zachowań z ich strony.
Pierwsze zdj. przestawia widok z samego parkingu, toalety na 2. zdj. to wspomniany opuszczony kemping.

Dodał: Wojtek Wyrobek

Zobacz na pełnej mapie Palic, okolice Suboticy

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply