Panorama Racławicka

Posted by

Miejsce to chyba każdy odwiedził w czasie wycieczki w szkole podstawowej, ale pewnie było to bardzo dawno, i na pewno będąc we Wrocławiu warto sobie odświeżyć widok tego obrazu. W specjalnie wybudowanym do tego celu budynku muzeum sztuki we Wrocławiu, oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu prezentuje cykloramiczny obraz Bitwa pod Racławicami. Jest to dzieło zespołu malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka namalowane w latach 1893–1894. Obraz przedstawia bitwę pod Racławicami w 1794 roku, jeden z epizodów insurekcji kościuszkowskiej i zwycięstwo polskich wojsk pod dowództwem gen. Tadeusza Kościuszki nad wojskami rosyjskimi. Panorama została namalowana na płótnie żaglowym, które sprowadzono specjalnie z Belgii. Było to 14 kawałków o długości 15 metrów, które zostały zszyte i osadzone na specjalnym rusztowaniu. Po namalowaniu obraz miał długość 114 metrów i 15 metrów wysokości. Do samego zagruntowania płótna zużyto 750 kg farby, po dzieło ma powierzchnię 1800 metrów kwadratowych. Początkowo Panorama Racławicka byłe eksponowana we Lwowie, dopiero potem trafiła do Wrocławia. Obraz rozwieszony jest cylindrycznie, a przed nim stworzono sztafaż, który odpowiednio oświetlony daje poczucie trójwymiarowości i widz nie jest w stanie odróżnić gdzie się kończy, a gdzie zaczyna się obraz. Muzeum czynne jest cały rok za wyjątkiem poniedziałków i świąt w godzinach od 9:00 do 16:30, a w soboty do 17:30. Bilet to koszt 30 zł, ale przewidziano ulgi dla młodzieży rencistów, emerytów, niepełnosprawnych i rodzinom z dziećmi.

GPS:

  • 51.11014, 17.04435

Nawiguj: https://goo.gl/maps/hy9H5TswtPp

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply