Pardubice

Posted by

Pardubice to miasto i stolica kraju pardubickiego, położone są w Kotlinie Pardubickiej na Nizinie Połabskiej, u zbiegu rzek Chrudimki i Łaby, w środkowych Czechach. Miasto słynne ze względu na znaną gonitwę konną zwaną Wialką Pardubicką, oraz kojarzące się produkcji pierników. Miasto zostało założone w 1295 roku. Zniszczone w czasie wojny trzydziestoletniej, rozkwitło po 1845, kiedy doprowadzono tu kolej. Pierwszy wyścig z przeszkodami Wielka Pardubicka, odbył się tu już 1874 roku. Podczas II wojny światowej miasto zostało ponownie zniszczone w czasie bombardowania.

Po wojnie przystąpiono do odbudowy miasta, lecz jego najcenniejszy zabytek, czyli zamek musiał poczekać aż do 1989 roku. Ta renesansowa odnowiona budowla jest dziś siedzibą Muzeum Wschodnioczeskiego. W Pardubicach zachowały się też elementy fortyfikacji miejskich ze słyną Zieloną Bramą. W 1964 roku centrum miasta zostało wpisane na listę Miejskich Rezerwatów Zabytkowych. Głównym budynkiem tutejszego rynku jest neorenesansowy ratusz, plac otaczają też pieczołowicie odnowione kamieniczki. Stoi tu też kolumna maryjna z końca XVII w.

GPS: 50.03554, 15.77365

Nawiguj: https://goo.gl/maps/wmHJS8YGMKC2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply