Park Narodowy Paklenica

Posted by

Położony w środkowej Chorwacji, niedaleko Starigradu, Park Narodowy Paklenica ma surowy, typowo górski charakter. Tworzą go dwa kaniony przecinające górskie pasmo Velebit. Bardziej popularna jest Wielka Paklenica, której dnem poprowadzono popularny szlak turystyczny. Jeśli chcemy przejść go w całości – przeznaczmy na to cały dzień, nie zapominając o nakryciu głowy, wygodnych butach i zapasie wody. Na końcu trasy znajdziemy niewielkie schronisko w którym możemy odpocząć, zjeść posiłek czy pokrzepić się serwowaną przez gospodarza rakiją. Jeśli mamy ochotę i siły, z głównego szlaku możemy odbić w którąś z bocznych ścieżek, żeby wspiąć się na punkt widokowy lub odwiedzić jaskinię. Wędrując wzdłuż potoku warto też zwrócić uwagę na kilka znajdujących się przy szlaku starych młynów. Na pewno podczas wędrówki nie raz dostrzeżemy wspinaczy – sięgające 700 metrów ściany kanionu są najpopularniejszym w Chorwacji miejscem wspinaczkowym, na najpopularniejszej skale Anića Kuk wytyczono ponad 100 ścieżek wspinaczkowych.

Oprócz stromych ścian i malowniczych widoków atrakcją wąwozu są liczne jaskinie, jako najbardziej atrakcyjna wymieniana jest Manita peć, do której niestety nie udało nam się dotrzeć. Ciekawostką jest, że to właśnie w kanionie w dużej mierze kręcono serię niemieckich filmów o Winnetou, część miejsc które możecie pamiętać z ekranu oznaczono odpowiednimi tabliczkami. Inną mniej znaną atrakcją Paklenicy jest ukryty w skałach schron wybudowany za czasów Josipa Broz Tito (czyli w latach 40/50 XX w.) na wypadek agresji ze strony Związku Radzieckiego.
W sezonie jest tu tłoczno i upalnie, znacznie przyjemniej poza wakacyjnymi miesiącami, my byliśmy w połowie maja i to był dobry wybór.

http://www.np-paklenica.hr/

GPS:

  • 44.30288, 15.47108

Dodała:

Anna Bańczyk

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply