Park Zdrojowy w Nałęczowie

Posted by

Niewątpliwie najważniejszym miejscem Nałęczowskiego Uzdrowiska jest Park Zdrojowy. To założenie powstało już w połowie XVII wieku, a w 1957 roku park wpisano do rejestru zabytku. Początek parku łączy się z osobą Stanisława Małachowskiego, który w 1751 roku nabył te tereny i rozpoczął w 1775 roku budowę pałacu, wokół którego miał powstać park. Samo uzdrowisko w Nałęczowie zaczęło działać dopiero w 1817 roku, kiedy to badania chemiczne potwierdziły właściwości lecznicze tutejszych źródeł.

Potem na przestrzeni wielu lat uzdrowisko i Park Zdrojowy był powiększany i przebudowywany. Dosyć łagodnie uzdrowisko przeszło przez I wojnę światową, która nie poczyniła tu większych zniszczeń. Jednak już II wojna światowa odcisnęła swoje piętno na parku. Wycięto wtedy wiele drzew, a opuszczony park szybko uległ zniszczeniu i zakrzaczeniu. Ponowną świetność miejscu przywrócono w 1953 roku przeprowadzając rekultywację parku i uzdrowiska.

Obecnie park jest ogólnie dostępnym i ulubionym miejscem spacerów kuracjuszy. To jedyne w Polsce takie uzdrowisko o profilu klimatyczno–kardiologicznym. Najcenniejszym zabytkami parku są: Pałac Małachowskich z lat 1771–75, „Stare Łazienki” z lat 1816–21, Dom Zdrojowy zbudowany na miejscu starej drewnianej pijalni z 1964 i Sanatorium „Książę Józef” z 1878. Oprócz zabytków, spacerując po alejach parku możemy podziwiać stary i piękny drzewostan, oraz bogaty świat ptaków wodnych.

GPS: 51.28679, 22.20962

Nawiguj: https://goo.gl/maps/EkDoxuC59SenC2FD9

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply