Passo di Stelvio

Posted by

Passo di Stelvio – Włochy. Najwyższa przejezdna przełęcz we Włoskich Alpach ( 2757m.n.p.m.). Od strony północno-wschodniej (Merano,Bolzano) prowadzi prawie 25km droga o średnim nachyleniu 7,5%. Po wjechaniu powyżej linii lasu wspinamy się 48 ponumerowanymi zakrętami (agrafkami). Przewyższenie trasy wynosi ponad 1800 m. Z drugiej strony (Bormio) przewyższenie to “zaledwie” 1530m na długości około 22km. Przejazd drogą SS 38 zapewnia wiele frajdy z samej jazdy jak i wspaniałe widoki na otaczające ją alpejskie szczyty. Parking na przełęczy nadaje się na nocny postój kamperem. Z przyczepami zakaz wjazdu.

GPS:

  • 46.52861, 10.45308

Dodał:

Adam Jeziorski

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

One comment

  1. Polecamy ranny wjazd od strony Szwajcarskiej. Droga tam jest pusta (w sierpniu spotkaliśmy może ze 3 samochody na całym odcinku), a widoki równie wspaniałe co po stronie włoskiej. Po drodze jeszcze na dole mijamy urocze miasteczka. Potem droga pnie się ku górze serpentynami przez las, by następnie odsłonić widok na pasmo górskie. Zjeżdżając w kierunku Bolzano mamy za to piękny widok na wszystkie serpentyny po stronie włoskiej. Wydaje mi się, że bardziej spektakularny, niż mieli byśmy tędy podjeżdżać w górę. Droga po stronie włoskiej miejscami jest wąska na 2 osobówki. Większe kampery zakręty biorą na 2-3 razy. Pewnie to kwestia umiejętności jazdy, ale i rozmiar auta swoje robi. Mimo wszystko reszcie kierowców w takim przypadku łatwiej zjechać w ogonku w dół, niż podjeżdżać do góry tempem wymuszonym przez innych. Zwłaszcza, że po między śmigają jeszcze motocykle i rowery. W miesiącach letnich na drodze jest dość tłoczno. Będąc na Passo Dello Stelvio nawet w sierpniu możemy pojeździć na nartach na pobliskim Geisterspitze (wjazd kolejką linową) lub wejść kawałek pod górkę do schroniska na Dreisprachenspitze, skąd rozpościera się widok na wszystkie srtrony. Można się również udać na dłuższy spacer szlakami krzyżującymi się przy schronisku.

Leave a Reply