Perperikon

Posted by

Współrzędne GPS:
41.715761, 25.464973
Kraj / województwo:
Bułgaria / Kyrdżali
Opis atrakcji:
Perperikon (Перперикон) znajduje się w Bułgarii, we wschodnich Rodopach, 20 km. na północny wschód od miasta Kardzhali. Skalne miasto wznosi się na szczycie na wysokości 470 m. U jego podnóża leży miejscowość Gorna Krepost, a w pobliżu przepływa rzeka Perpereshka. Wygodna dolina rzeki stwarzała sprzyjające warunki do życia w starożytności i obecnie usiana jest dziesiątkami stanowisk archeologicznych z różnych epok, z których centralnym jest Perperikon.

Kompleks Perperikon jest jednym z najstarszych monumentalnych zabytków megalitycznych wykutych w skałach. To jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Bułgarii. Życie kulturalne na skalistym szczycie rozpoczęło się w piątym tysiącleciu przed Chrystusem i wiązało się z kultem Boga Słońca. Powstało tu pierwsze sanktuarium, do którego przywożono naczynia z darami dla bogów.

W ciągu ostatniego tysiąclecia przed Chrystusem i pierwszych wieków po narodzinach Chrystusa wykute w skale świątynie rosną i przekształcają się w miasto z murami obronnymi, pałacami i przyległymi budynkami. Prawdopodobnie znajdował się tam także pałac króla z plemienia trackiego Besi. Później Rzymianie przynieśli Perperikonowi zamiłowanie do luksusu i wyrafinowania, a Goci spustoszyli i spalili Perperikon w 378 roku.

Na początku V wieku, po przyjęciu chrześcijaństwa w Rodopach, skaliste miasto zamienia się w siedzibę biskupa. W wiekach VІІ-XІV. Perperikon staje się centrum kwitnącego obszaru. W tym mieście wielokrotnie toczono bitwy między Bułgarami a Bizantyjczykami. Pod koniec XIV wieku. Turcy osmańscy przejęli i zniszczyli twierdzę, której ruiny stopniowo poszły w zapomnienie.

Dziś dawna chwała Perperikonu została ponownie wskrzeszona. Święte Miasto jest wyjątkowe z archeologicznego, historycznego, przyrodniczego i międzywyznaniowego punktu widzenia; to jeden z cudów świata. Wiele znalezisk dokonanych podczas badań archeologicznych na Perperikonie można teraz zobaczyć w Muzeum Historycznym miasta Kyrdżali. Do Perperikonu można wygodnie dojechać dobrze utrzymaną drogą asfaltową, a u podnóża wzgórza znajduje się obszerny parking. Wstęp na teren kompleksu jest biletowany.

Zobacz na pełnej mapie Perperikon

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply