Peștera Hoţilor

Posted by

Peștera Hoţilor, czyli Jaskinia Rozbójników położona jest w Górach Cernei. Znajduje się w północno wschodnim końcu uzdrowiska Baile Herculane na wysokości 186 m n.p.m., przez co jest łatwo dostępna. Prowadzi do niej znakowany szlak (niebieski krzyż) wychodzący w górę tuż obok wielkiego hotelu Roman. Dojście do pieczary to krótki spacerek, ale lokalizacja blisko miasteczka i łatwy dostęp sprawiły, że jaskinia jest oszpecona dużą ilością napisów, choć jeden z niech datowany jest aż na 1820r.

Pierwszego opisu jaskini w 1780 roku dokonał Francesco Griselini. W 1872r. badał ją jeszcze M. Munk i w 1894r. Bódog Milleker. Peștere zmieszkiwali ludzie już od połowy paleolitu, ponoć była wykorzystywana aż do czasów rzymskich i nosiła wtedy nazwę Caverna Latronum. Rolę atrakcji turystycznej pełni od XIX wieku. Podczas prowadzonych tu badań i wykopalisk znaleziono w niej krzemienne narzędzia i ceramikę oraz kości niedźwiedzi jaskiniowych. Jest jaskinią stosunkowo ciepłą, bo temperatura wewnątrz waha się w granicach 9 – 15 stopni C, ale w jej korytarzach często hula tu wiatr.

System korytarzy i sal ma długość 143 m. i dostać do nich możemy się przez trzy otwory. Jednak nie do wszystkich, bo Sala cu Săpături (Sala z Wykopami) oraz Galeria cu Gururi są zamknięte dla zwiedzających. Prowadzone są w nich nadal badania, znaleziono tu na przykład dwa endemiczne gatunki skorupiaków. Po zwiedzeniu jaskini możemy wrócić z powrotem do Baile Herculane, lub udać się dalej szlakiem do kolejnej jaskini – Peștery cu Aburi.

GPS:

  • 44.89598, 22.42822

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply