Peștera Meziad

Posted by

Jaskinia Meziad (Peștera Meziad) położona jest w Rumunii, górach Padurea Craiului (Królewski Las), w dolinie potoku o tej samej nazwie, a pierwszy raz została opisana w 1859 r. Ma ona długość 4750 m i posiada trzy poziomy, zaś wchodzimy do niej przez 25 metrową bramę. Pierwsza sala ma około 80 m długości i odchodzi z niej kilka korytarzy, niestety najciekawszy jest zamknięty, lecz klucze i usługę przewodnicką można uzyskać w wiosce Meziad. Nawet, gdy wcześniej nie załatwimy sobie wejścia do zamkniętej części, to i tak część ogólnie dostępna dostarczy nam wielu wrażeń. Oprócz ciekawych nacieków, możemy tu obserwować nietoperze, które licznie się tu zadomowiły. Jaskinia nie jest oświetlona, więc należy uzbroić się w latarki i zachować maksimum ostrożności. Korytarze są śliskie, posiadają wiele uskoków i nie trudno tu o uraz.

Do jaskini najłatwiej dotrzemy z miasteczka Beiuș, a przy głównej drodze jest nawet drogowskaz, który pokieruje nas przez wieś Remetea do wioski Meziad. Dalej już drogą gruntową dojedziemy do niewielkiego parkingu z tablicami informacyjnymi, zaś skąd ostatni kilkusetmetrowy odcinek pokonujemy już pieszo. Gdy chcemy zwiedzić zamkniętą część jaskini, pamiętajmy by zaopatrzyć się w klucze w wiosce Meziad pod nr. 117. Być może w sezonie turystycznym jaskinia będzie udostępniana na miejscu, gdyż na parkingu, gdzie trzeba zostawić samochód postawiono nową budkę, która wygląda jak punkt kasowy i informacyjny (stan na 2011 r).

GPS:

  • 46.76276, 22.47879

Nawiguj: https://goo.gl/maps/cG6h2YKchj12

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply