Peștera Neagră-Zăpodie

Posted by

Peștera Neagră, czyli Jaskinia Czarna położona jest w rumuńskich Górach Bihor, na płaskowyżu Padiș. Jest to jeden z najbardziej krasowych regionów Europy naszpikowany jaskiniami i innymi zjawiskami krasowymi. Płaskowyż Padiș jest potężnym, trochę wypłaszczonym masywem górskim, który wznosi się średnio na wysokość 1200 m n.p.m. Otwór Jaskini Neagră znajduje się na wysokości 1090 m n.p.m., w tzw w Depresji Barsa, Jaskini Zăpodie na 1090 m n.p.m. Początkowo Jaskinia Neagră miała długość tylko jednego kilometra, ale w 1974 roku naturalnie połączyła się z sąsiednią jaskinią Zăpodie, tworząc potężny zespół jaskiń o długości 12,1 km. Daje jej to 7 miejsce wśród rumuńskich jaskiń. Zespół jaskiń jest też ponorem, który pod ziemią odprowadza tutejsze wody, przez co jest to jaskinia bardzo niebezpieczna, ze względu na możliwe powodzie, zalecana jest tylko doświadczonym speleologom. W galeriach znajdują się liczne jeziora, wodospady, marmity, syfony. Amatorsko możemy jedynie zagłębić się w początkowe korytarze jaskini. Odkrycie jaskiń miało miejsce dopiero w 1952 roku, a dokładna eksploracja nastąpiła w 1973 r. Do jaskini prowadzą znakowane szlaki turystyczne (żółte i czerwone kropki) z różnych części Padiszu.

GPS:

  • 46.57774, 22.68571

Nawiguj: https://goo.gl/maps/eMzki6cUhZJ2

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply