Peştera Podului

Posted by

Tuż obok skalnego mostu Podul lui Dumnezeu, w rumuńskiej wiosce Ponoarele, w Górach Mehedinți znajduje się wejście do jaskini Peştera Podului. Przez grotę w porze deszczowej przepływa woda, która w jej środkowej części, w wielkim leju wchłaniana jest w ziemię. Łączna długość korytarzy liczy tutaj 734 m, zaś sama jaskinia jest przelotowa, gdyż w porze suchej można nią przejść na drugą stronę wzgórza. Jaskinia zalewana jest wodą niewielkiego strumienia, który w miejscu fachowo zwanym ponorem, wpływa w głąb groty. Dosyć często taki ponor się zatyka i wtedy kotlina po drugiej części wzgórza zalewana jest wodą i tworzy się tu okresowe jezioro Zăton. Jaskinia nie jest oświetlona i nie posiada żadnej infrastruktury ułatwiającej zwiedzanie, wchodzimy do niej na własną odpowiedzialność więc należy zachować maximum ostrożności. Zejście jest tu śliskie, ponieważ woda zawsze spływa z sufitu, a jaskinia lubi być zalewana wodami Zatonu. Po około stu metrach galeria rozgałęzia się w prawo do wyjścia z Zaton, ale droga jest tu zablokowana. Po lewej stronie, po niewielkiej wspinaczce, wchodzi się bezpośrednio do Galerii Skamieliny z interesującymi czerwono-żółtymi stalaktytami i stalagmitami. Galeria ma kilka oddziałów bocznych i mieści kolonię nietoperzy będących tu pod ochroną. Dobrze jest odwiedzić jaskinię z odpowiednim przewodnikiem i sprzętem, wyjście i zwiedzanie jaskini jest bardzo trudne.

GPS:

  • 44.97487, 22.76066

Nawiguj: https://goo.gl/maps/a97SnSqASuT2

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply