Rumunia. Jaskinia Lodowa Scarisoara ( Scărişoara ) położona jest w rejonie Apuseni w górach Bihor, w pobliżu miejscowości letniskowej Garda de Sus (Gârda de Sus ) przy drodze DN 75. By się do niej dostać należy w Garda de Sus skręcić na północ, potem w prawo okrężną drogą przez wąwóz Ordancusei oraz wioski Sfoartea i Ocoale. Pieszo lub samochodem można skrócić sobie drogę przez płaskowyż Scărişoara. W pobliżu jaskini we wsi Ghetar (Gheţar), przy punkcie informacji turystycznej i mini muzeum regionalnym zostawiamy nasze pojazdy i dalej znakowanym szlakiem podchodzimy do jaskini. Jaskinia położona jest na wysokości 1165 m n.p.m., lecz by się do niej dostać musimy wejść wyżej, a następnie kraterem o średnicy 50 metrów zejść 48 metrów w dół do wejścia. Krater jest ogrodzony, przy bramie wejściowej jest budka, w której można zakupić bilet wstępu. Jaskinia jest udostępniana o określonych godzinach i mając szczęście można ją zwiedzić zupełnie samemu. Pani pilnująca wejścia zapala nam oświetlenie ostrzega przed śliskimi, oblodzonymi schodami i wpuszcza nas w otchłań Scarisoary. Zejście do krateru faktycznie wymaga dużej ostrożności i jak nazwa wskazuje na dole panują naprawdę lodowe warunki. Temperatura latem waha się w granicach 0 stopni, a zimą spada do – 8 stopni, należy więc pamiętać o ciepłym ubiorze. Dzięki takim temperaturom możemy przez cały rok podziwiać kilkumetrowe stalagmity, spacerując po drewnianych podestach ustawionych na zamarzniętej posadzce. Lodowe potężne sople oświetlone są ukrytymi lampami i z pewnością na każdym zrobią ogromne wrażenie. Kubaturę jaskini szacuje się na 75 000 metrów sześciennych, a wysokość sięga 26 metrów. Do zwiedzania udostępniono tylko małą część pieczary, ciekawsza i bardziej spektakularna część dostępna jest tylko dla naukowców posiadających specjalne zezwolenia. Scarisoara została odkryta 1863 roku przez austriackiego geografa Adolfa Schmidla, zaś eksplorowanie rozpoczęto w latach 1921 – 23 przez rumuńskich naukowców oraz speleologa Emila Racoviţă.
GPS:
- 46.48986, 22.8107
Dodał:
Irek Jozwik
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.