Peștera Ungurului

Posted by

Jaskinia Ungurului, czyli Węgierska, położona jest w Rumunii, w północnej części gór Pădurea Craiului – Królewski Las. Podobnie, jak w większości gór Apuseni, tak i tutaj występują liczne zjawiska krasowe, zaś rzeka Crisul Repede wyżłobiła tutaj dosyć głęboki wąwóz, który ma kształt dużego zakola. Na jego końcu znajduje się otwór naszej pieczary o wysokości 33 m i szerokości 20 m.

Otwór jaskini usytuowany jest w pionowej skalnej ścianie, tuż nad wodą i gdyby nie wiszący most, to jaskinia byłaby trudno dostępna, gdyż potok w tym miejscu jest dosyć głęboki z wartkim nurtem. Do wiszącego mostu można dojechać samochodem z wioski Suncuiuș, a na miejscu znajduje się dyżurka Salvamontu, pole biwakowe i prowizoryczne toalety. Jaskinia jest zamknięta furtką umieszczoną na wiszącym moście i, gdy w dyżurce nie ma ratowników, należy zadzwonić pod numer podany na budynku, wtedy przyjedzie z Suncuiuș osoba, która po opłaceniu wstępu, otworzy nam jaskinię i włączy oświetlenie. Nawet bez niego jaskinia dzięki dużemu otworowi wejściowemu jest dosyć jasna.

Długość jaskini wynosi 554 metrów, z czego do zwiedzania udostępniono pierwsze 200. Zaraz po wejściu znajdziemy się w Wielkiej Sali, przez którą płynie potoczek, zaś woda w nim jest, aż mleczna od rozpuszczonych w niej minerałów. Na końcu Wielkiej Sali wypływająca z jaskini woda tworzy małą kaskadę, a korytarz znacznie się zwęża i skręca w lewo. Po około 50 m, tuż przed pierwszym syfonem kończy się udostępniona część jaskini.

Zarówno jaskinię, jak i całą dolinę najlepiej odwiedzić poza sezonem i weekendem, gdyż jest to miejsce położone blisko miasta Oradea. Lokalizacja ta sprawia, że okolica jest chętnie odwiedzana i popularna na pikniki i wycieczki rodzinne. Oprócz Jaskini Węgierskiej na tym odcinku doliny Crisul Repede znajdziemy jeszcze kilka innych, mniej popularnych jaskiń: Napișteleu, Vântului i położoną w bocznej dolinie Mișidului Peștera De la Izvor.

Miejsce biwakowe: https://grupabiwakowa.pl/pestera-unguru-mare/

GPS:

  • 46.93271, 22.54896

Nawiguj: https://goo.gl/maps/rHwzS9SpwnS2

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply