Pikuj

Posted by

Pikuj ukr. Пікуй, to najwyższy szczyt Bieszczadów, jednak znajduje się w ukraińskiej części tych gór, więc aby go zdobyć musimy udać się do naszych wschodnich sąsiadów. Przed II wojną światową szczyt zwany także Huślą. Na szczycie stoi kilkumetrowy obelisk poświęcony pierwszemu prezydentowi Czechosłowacji Tomášowi Masarykowi, oraz niedawno umieszczono tu figurę Chrystusa. Na przełomie lat 1933/1935 staraniem Przemyskiego Towarzystwa Narciarzy zostało oddane do użytku schronisko pod Pikujem, po którym nie ma już praktycznie śladów, można jedynie odszukać fundamenty. Do 1772 przez Pikuj przebiegała granica między Koroną Królestwa Polskiego a Królestwem Węgier. Przed II wojną światową przez szczyt przechodziła południowa granica Rzeczypospolitej Polskiej pierwotnie granica polsko-czechosłowacka, a później granica polsko-węgierska, która istniała do 28 września 1939 r. 1408 metrowy szczyt nie jest trudny do zdobycia, najkrótsza trasa prowadzi z wioski Shcherbovets’, powyżej wsi znajdziemy też bez problemu miejsce na biwak, z drugiej strony pasma na szczyt wejdziemy z wioski Bilasovytsya. W obu przypadkach wycieczka na szczyt i droga powrotna nie powinna zajęć więcej niż 4 godziny. Natomiast jeżeli chcemy przejść całą połoninę Pikuja, która kończy się przy Przeł. Użockiej, wtedy musimy się liczyć z biwakowaniem w górach, gdyż trasa zajmie nam min 2 dni.

GPS:

  • 48.83124, 22.99884

Nawiguj: https://goo.gl/maps/qVFah5e6rw22

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply