Piramidele de la Șona

Posted by

Piramidy w Șona, to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w Rumunii. Miejsce owiane wieloma tajemnicami, domysłami i legendami. Do dziś nie udało się wyjaśnić pochodzenia tych niezwykłych kopców, których wysokość sięga 30 metrów. W sumie jet ich tu osiem ułożonych w dwóch równoległych liniach. Eksperci uważają, że piramidy mają pochodzenie antropogeniczne, a nie naturalne. Istnieje hipoteza, że są to grobowce celtyckich władców, gdyż właśnie Celtowie zamieszkiwali te ziemie zanim przybyli tu Dacianie. Władcy z tego okresu często chowani byli z całym swoim dobytkiem i majątkiem, więc miejsce kusi wielu poszukiwaczy skarbów.

Wokół kopców znaleziono ceramiczne przedmioty z późnej epoki brązu. W 2009 roku nielegalna grupa poszukiwaczy zaczęła rozkopywać piramidy przy użyciu specjalistycznego sprzętu, na szczęście policja szybko udaremniła ich zamiary, mimo to odkryli oni jeden z korytarzy prowadzący w głąb piramidy. Został on potem udokumentowany na stronie dziennika Efemeride. Potem jednak otwór ponownie zasypano i piramidy nadal czekają na swój dzień, kiedy zostaną fachowo przebadane i wyjaśni się zagadka ich powstania.

Șona to niewielka wieś położona kilka kilometrów na wschód od miasta Făgăraş. Piramidy znajdują się na wschód od wioski nad brzegiem Aluty. Ostatni odcinek drogi lepiej pokonać pieszo, gdyż droga do piramid jest raczej tylko dla pojazdów 4X4. Miejsce to stało się ostatnio popularne wśród turystów, więc niedawno ustawiono tu drogowskazy ułatwiające odnalezienie tego niesamowitego miejsca.

GPS: 45.8553, 25.06625

Nawiguj: https://goo.gl/maps/aY26rQjF97J2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply